Středa 22. březen 2023
Svátek má Leona

Proboštov – Na novou, větší a pestrobarevnou jídelnu se už od pondělí 2. září mohou těšit žáci Základní školy Proboštov. Jídelna v původních prostorách už nevyhovovala kapacitně ani po stránce hygienických požadavků a vedení obce se proto rozhodlo vybudovat jídelnu novou. Na slavnostní otevření dorazila starostka obce Jana Čermáková, místostarosta Roman Nešetřil, ředitelka školy Pavlína Langerová, kuchařky, pedagogičtí pracovníci a podívat se přišli i někteří rodiče.

Nová jídelna vznikla z prostor, kde původně byla tělocvična, nářaďovna a učebna výtvarné výchovy. Realizace projektu přišla podle starostky Jany Čermákové na necelých 45 miliónů korun včetně DPH. „30 miliónů bylo hrazeno z dotace ministerstva financí ČR a zbytek z rozpočtu obce, rozdělený do dvou let. Záměr se nám podařilo realizovat díky vyhlášené dotaci, pomoci dotační firmy a samozřejmě díky podpoře zastupitelstva.“ Jak starostka dodala, na dotaci obec dosáhla i tím, že se v nových prostorách navýšila kapacita na 80 míst. „Stavebně jsme nemuseli do prostor nijak výrazně zasahovat. Jenom jsme změnili jejich původní účel.“

Do nové školní jídelny děti mohou přicházet přímo z tělocvičny a také zvenčí. V novém školním roce je čeká i změna v podobě čipů, které nahradí klasické stravenky. Ve vstupu mají školáci k dispozici prostornou šatnu a dvě toalety. Pro personál jsou tady rovněž toalety a sprcha. Srdcem nové jídelny je velká, moderně vybavená kuchyň, na kterou navazuje obslužný prostor a jídelna. Vybudovaná zde byla i malá kancelář pro vedoucí a místní kuchařky jsou nadšené především z šatny. Jak uvedly, konečně získaly zázemí a potřebné soukromí, které ve staré jídelně postrádaly.

Záměr s budovou, kde původní školní jídelna sídlila, obec zatím konkrétní nemá. „Je to na jednání zastupitelů. Vzhledem k tomu, že v současné době privatizujeme jeden z bytových domů u vodárny, ráda bych, abychom v objektu po jídelně vybudovali jeden až dva bezbariérové byty. Úplně nejlépe za podpory dotace ministerstva pro místní rozvoj. Ovšem rozhodnutí o budoucnosti objektu závisí na rozhodnutí zastupitelů,“ informovala Čermáková.

Ředitelka školy Pavlína Langerová, která do jídelny vybrala designově zajímavé a barevné židle, je s novými prostory spokojená. Podle ní musí škola ještě dořešit výzdobu zdí, které jsou zatím prázdné. Vedení školy uvažuje o barevné výmalbě, případně o zavěšení obrázků. „Do výklenku v jídelně také necháme vyrobit police, pod které přijdou věšáky. Učitelům budou police sloužit na odkládání třídních knih, klíčů a podobně,“ vysvětlila Langerová.

Pro školu budou vařit dvě kuchařky. Vedoucí kuchařka Ludmila Žambochová a druhá kuchařka Zdeňka Krejzová. Jako výpomoc získala škola z úřadu práce ještě jednu sílu. „Novými prostory jsme nadšené. Nedá se to srovnat s tou malou kuchyní ve staré jídelně,“ řekla nám Ludmila Žambochová, která do proboštovské jídelny nastoupila už v roce 1957. „Trochu nás jen mrzí, že jsme se nemohly k projektu vyjádřit. Dispoziční uspořádání a některé pracovní plochy nám nevyhovují. Rozměrově ani technologicky. Naštěstí jsme se s ředitelkou školy dohodly a dojde tady ještě k některým změnám.“

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz