Úterý 20. srpen 2019
Svátek má Bernard
 

Dubí – V sobotu se v Dubí konalo slavnostní otevření historické čekárny na tamním nádraží, a tak sem zamířili zvědavci z blízkého okolí a někteří dokonce až z Děčína.

Přízemí budovy, která je stejně jako železniční trať na Moldavu památkově chráněná, mění manželé Karel a Ladislava Načincovi na muzeum. Na opravách, do kterých investují své úspory, pracují už rok a půl. Objektu nádraží chtějí vrátit jeho historickou podobu a přejí si, aby sloužilo cestujícím na znovuzprovozněné trase Most – Moldava.

V sobotu představili návštěvníkům kromě dokončené čekárny i dopravní kancelář a kancelář přednosty, obsáhlou expozici o historii dubského nádraží, dobové vybavení a zařízení. Některé exponáty získali manželé z jiných stanic, něco vzkřísili ze smetišť, řadu věcí mají po prarodičích a část vybavení donesli lidé z okolí.

Trasa Hrob – Moldava byla uvedena poprvé do provozu koncem 19. století. Téměř 150 let jsou staré i některé z exponátů. A jak Karel Načinec řekl: „Kdyby padl internet a všechny současné technické vymoženosti, stačí mi tužka, tenhle stařičký telefon na kličku, blok a nádraží funguje stejně, jako fungovalo před 150 lety.“

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací