Neděle 17. leden 2021
Svátek má Drahoslav

Teplice – V neděli a v pondělí 20.-21. října se koná v Teplicích další ročník akce Šance 2019, určené deváťákům, kteří v příštím roce končí základní školu. Má podtitul Studuj v Teplicích, pracuj v Teplicích a pomáhá žákům devátých tříd v rozhodnutí kam dál po škole. Jde o regionální veletrh středního vzdělávání. Přestože se akce každoročně koná v Domě kultury v Teplicích, své kořeny má v Bílině, což už dnes ví jen málokdo.

Když totiž současná zástupkyně ředitele Hotelové školy, Obchodní akademie a Střední průmyslové školy v Teplicích, Jana Vachoušková, v roce 1993 učila ještě na bílinské Základní škole Teplické předměstí, měla funkci výchovné poradkyně. „S ředitelkou Věrou Paterovou jsme dostaly nápad pozvat střední školy k nám do Bíliny. K našemu překvapení jich už tenkrát přijelo hodně. Rodiče bílinských žáků ocenili, že nemuseli objíždět různé teplické školy a měli nabídku pěkně pohromadě.“ Na tradici později navázala podle Vachouškové Základní škola Aléská v Bílině, která každý rok v listopadu organizuje pro bílinské zájemce akci s názvem Střední školy se představují.

Původní akce přerostla v regionální veletrh, který je každoročně organizován pro vycházející žáky pod záštitou Úřadu práce v Teplicích. S určitými přestávkami se koná každý rok. Na veletrhu se představují všechny velké školy regionu. Například již zmíněná Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice, Střední škola stavební a strojní Teplice, Střední škola AGC, Střední škola obchodu a služeb, a další. Zájemci, kteří veletrh navštíví, mohou využít následně také příležitost k návštěvě jednotlivých škol v rámci dnů otevřených dveří. Velmi oblíbená je například akce Den žákem Hotelové školy nebo Střední průmyslové školy, kdy deváťáci dostanou možnost usednout do lavice jedné z uvedených škol a vyzkoušet si den ve střední škole na vlastní kůži.

Veletrh Šance se v teplickém domě kultury koná v neděli od 12-16 hodin a v pondělí od 9-16 hodin. Ideální je, když žáci přijdou i se svými rodiči. Získají přehled o jednotlivých středních školách, o možnostech studia, o jejich oborech, seznámí se s pedagogy a často jsou přítomní i studenti, kteří jim mohou poskytnout zajímavé poznatky. Návštěvníci mají možnost se na cokoliv zeptat, popovídat a udělat si představu, kam se po základce vydají. Podle Jany Vachouškové je lepším dnem k návštěvě veletrhu neděle, protože je klidnější. Poskytne více prostoru k individuálním dotazům. V pondělí navštěvují veletrh celé třídy a na osobní rozhovor už nebývá tolik času.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací