Čtvrtek 19. květen 2022
Svátek má Ivo

Teplice – Na Mírovém náměstí v Teplicích se ve čtvrtek 2. května konalo Veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Celorepubliková akce se uskutečnila v Teplicích letos poprvé A přestože byly podle jednoho z organizátorů informovány všechny místní školy, zájem z jejich strany byl téměř nulový. Akce se zúčastnili pouze žáci ze Základní školy Buzulucká. Seznamy jmen četla zhruba dvacítka dobrovolníků. Mezi nimi i náměstek teplického primátora, Jiří Štábl.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu se konalo u fontány za domem kultury. Ve čtení se tady střídali přihlášení i náhodní účastníci. Akce začala ve 14 hodin. Konec byl plánovaný na 15.30, ale končilo se později. Ani tak se podle jedné z účastnic, Jany Jiruškové, nepodařilo přečíst všechna jména. „Osobně jsem četla osmkrát a musím říct, že to bylo poměrně náročné.“ Hana Kolmanová, která se akce rovněž zúčastnila, nám řekla: „Když čtete nahlas jméno oběti, která zemřela třeba v osmnácti letech, je to velmi hluboký prožitek. Mnohem víc si uvědomíte hrůzy války a všech zbytečných obětí.“

0405cteni1

Veřejného předčítání jmen se zúčastnil i náměstek teplického primátora Jiří Štábl. Foto: Ilona Kaulfuss

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu se pořádá v České republice už od roku 2006. Akci iniciovala Česká unie židovské mládeže. Ke čtení se může připojit kdokoliv a projevit tak úctu lidem, kteří se stali obětmi rasového stíhání za druhé světové války. Akce se poprvé konala v Praze. Postupně se k ní připojovala ostatní města a letos se veřejné čtení konalo v celkem 22 městech republiky. Novými městy, které se k akci připojily, byly kromě Teplic i Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko a Prostějov.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz