Neděle 17. leden 2021
Svátek má Drahoslav

Karlovarský kraj - Využijte nejspíš posledního hezkého a teplého počasí v tomto roce a pojeďte na výlet. Pozveme vás do Svatošských skal.

Jedinečný geologický útvar, Svatošské skály, se nachází v kaňonovitém údolí řeky Ohře mezi Loktem a Doubí u Karlových Varů. Skály tvoří velmi zvláštní žulové skalní stěny. Návštěvníci tam můžou vidět skalní stěny, věže a jehly. Samotné skalní bloky dosahují výšky 50 metrů a na jejich vrcholcích jsou často vzácné erozní obří hrnce.

Přitažlivosti skalám dodávají pověsti o knížeti duchů Janu Svatošovi. Podle nich je útvar zkamenělým průvodem svatebčanů. Lokalita je přístupná jenom pro pěší turisty. Národní přírodní památka je součástí naučné stezky Doubí - Svatošské skály.

Základním morfologicky zajímavým tvarem jsou příkré erozní svahy, které vytvořila řeka. Jejich sklon se nejčastěji pohybuje okolo 40-50°. Skály jsou tvořeny tzv. „loketskou“ žulou. Je to světlá , dvojslídná hornina. V lokalitě se nachází velké množství druhů dřevin a bylin.

Svatošské skály byly inspirací pro řadu umělců a známých osobností. Jednou z nich byl zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Mezi umělce, které toto místo inspirovalo, patří také J. W. Goethe. Další osobností, která pravidelně navštěvovala Svatošské skály, byl i Vilém Mrštík.

Kde je najdete

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací