Neděle 17. leden 2021
Svátek má Drahoslav

Frýdštejn - Frýdštejn je zřícenina hradu, která leží v obci Frýdštejn u Malé skály v okrese Jablonec nad Nisou. Je nejsevernější hradní zříceninou v kraji. Dominantou je její mohutná, 15 metrů vysoká válcová věž, která má průměr 9 metrů. Zdivo je silné 2 metry.

Historici přesně nevědí, kdy byl hrad, který stojí v nepřístupných skalách, založen. Neví se ani, kdy vzniklo frýdštejské panství, pouze to, že bylo majetkem Markvarticů.
První zmínka o hradu pochází z r. 1385, kdy ho církevní prameny jmenují Bohuňka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů. Když hrad prodávali poslední majitelé v roce 1591 Zikmundu Smiřickému ze Smiřic, byl již neobyvatelný.

Kromě turistů je Frýdštejn vyhledávaným místem filmařů. Natáčely se tam některé scény pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo filmu Tajemství hradu v Karpatech.

Zříceninu můžete navštívit každý den, mimo pondělí, a to až do konce října. Dospělí za vstupně zaplatí 50 korun, studenti a důchodci 30.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací