Čtvrtek 19. květen 2022
Svátek má Ivo

Duchcov – V Poppelově síni duchcovského muzea byla v pondělí 17. ledna zahájená výstava kreseb starého Duchcova z díla Wenzela Laubeho. Kresby z tzv. Marrova sborníku, který je součástí zdejších muzejních sbírek, pocházejí z let 1924-1928.

Tematicky tvoří dvě skupiny. Jednu, která zachycuje Laubeho kresby znaků tehdejších významných rodin spjatých s Duchcovem a druhá, která dokumentuje rekonstrukce některých duchcovských dominant i částí města, k nimž došlo v uvedeném období.

1901tpikkz3

Wenzel Laube (1862-1929) byl duchcovským rodákem a pracoval jako úředník duchcovského okresního soudu. Duchcov miloval a patřil k jeho velkým patriotům. Jeho působivé výtvarné pohledy do starého Duchcova 19. století jsou datované do období 40.-80. let. Autor při tvorbě mohl vycházet z vlastní zkušenosti, ze svědectví pamětníků, ale také z materiálů městského archivu. Vystavené jsou kromě jiného také kresby, na nichž se Wenzel Laube pokusil přiblížit podobu středověkého Duchcova. 

Expozici kreseb v Poppelově síni doplňují působivé, rozměrné střelecké terče s motivy města Duchcova, které vznikaly od 20. let 19. století. Je předpoklad, že některé z nich mohly posloužit Laubemu jako předloha jeho kreseb. Výstavu v duchcovském muzeu máte možnost zhlédnout do 25. února.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz