Pátek 3. prosinec 2021
Svátek má Svatoslav

Bílka – Na prosluněné návsi v Bílce se v sobotu 25. října sešli místní i přespolní, aby se zúčastnili 21. Svatováclavské slavnosti. Počasí organizátorům i účastníkům přálo, návsí zněla hudba, ze stánků voněly klobásy a příchozí začali obsazovat stoly už krátce po poledni.

Tradiční akci pořádá tamní Spolek přátel Českého středohoří v Bílce pod Milešovkou. Ten se mimo jiné zasadil o výstavbu architektonicky unikátní Kaple sv. Václava, která dnes tvoří zajímavou dominantu středu nevelké obce a nahradila kapli původní.

2909bilkakz1

Sobotní akce byla zahájená kolem 14. hodiny. V programu zazněla mimo jiné duchovní i folklorní hudba v podání dívčího sboru VERUM, své vystoupení předvedly děti ze žalanské mateřinky a základní školy. Pohádku pro děti připravilo Divadlo Na klice a finále sobotního večera patřilo kapele Hitshakers, která roztančila celou náves. V průběhu sobotního odpoledne byla možná prohlídka interiéru Kaple sv. Václava a Cesty přátelství.

2909bilkakz2

Členka spolku, Kateřina Naštická, nám prozradila nejbližší plány Spolku přátel Českého středohoří v Bílce pod Milešovkou. „Začneme pracovat na přípravách 22. Svatováclavské slavnosti. Pokud situace dovolí, rádi se se spoluobčany sejdeme v prosinci u zdobení vánočního stromu na návsi, což už je také taková malá místní tradice. Pod taktovkou našeho předsedy, architekta Ivana Noska, vzniká kniha o více jak 20leté činnosti spolku, která by měla být dokončena v příštím roce.“

2909bilkakz4

Kaple sv. Václava: Jde o unikátní stavbu kruhového půdorysu, kterou navrhl architekt Ivan Nosek. Ke spolupráci na výzdobě interiéru přizval sochaře Jana Koblasu. Kaple vznikala mezi lety 1996 – 2000, postupně, podle finančních prostředků, které spolek získával na její výstavbu.

Cesta přátelství: Byla vytvořená ve spolupráci architekta Ivana Noska a sochaře Jana Koblasy. V roce 2002 se v plenéru sešlo 14 umělců z Čech i Německa a vytvořili sochařská díla, která jsou rozmístěna podél cest v okolí Bílky. Projekt symbolizuje cestu k přátelství a upevnění česko-německých vztahů.   

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací