Pondělí 2. říjen 2023
Svátek má Olivie a Oliver

Teplicko - Nádherná stavba v samém centru Krupky - Bohosudova. Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné. Svým historickým a společensko-kulturním významem výrazně přesahuje hranice regionu. Věděli jste, že v sobě ukrývá poklad?

Jedná se o vzácnost, perlu, kterou bychom měli chránit pro nás i budoucí generace. Tímto skutečným historickým skvostem jsou Schiffnerovy varhany. Ač bezpochyby jde o hudební nástroj evropského formátu, svým hendikepovaným hraním volá o pomoc. Pláče.

Mnozí z nás pláč varhan slyší a jejich prosbu o pomoc se snaží šířit dál. Je jich však zatím málo. Proto se Spolek pro záchranu bohosudovských varhan rozhodl požádat o možnost konání veřejné sbírky. "Pevně věříme, že společnými silami a prostřednictvím finančních darů odvrátíme nevyhnutelné, totiž že varhany umlknou úplně," říká předsedkyně spolku Lenka Doubková.

POJĎME SI HRÁT!

A to doslova! Spolek připravil na webových stránkách www.varhanybohosudov.cz projekt s názvem „Adopce píšťal“. U každého funkčního rejstříku si můžete poslechnout jeho autentickou nahrávku. "Nahrávky jsme připravovali ve spolupráci s významným českým hudebním skladatelem, dirigentem a varhaníkem Milošem Bokem, což byla pro nás skutečně obrovská čest," doplňuje Lenka Doubková. 

Pro finanční dary jsou zvolené moderní, jednoduché a pohodlné on-line platební metody. S „adoptovanou“ píšťalou získáte od spolku také certifikát. Rovněž vám může být zasláno potvrzení o daru, kterým je možné si snížit základ daně.

V čem vaše peníze pomůžou?

Všechny peníze půjdou jednoznačně na generální opravu bohosudovských varhan. Těm je už 116 let a nikdy se zásadním způsobem neopravovaly, takže se ocitají na pokraji své životnosti. Varhany jsou velmi znečištěné, objevuje se nefunkčnost a deformace po letitém používání a také červotoč. Je potřeba je proto celé demontovat, rozebrat na jednotlivé píšťaly, opravit přístroje k ovládání registrů a provést mnoho dalších odborných varhanářských činností.

Co přinesou opravené varhany nám všem?

Radost a krásu. Uslyšíme jejich kouzelný zvuk, nádherné jemné barvy… Celkový témbr bude mírně zaladěný do smykavé barvy, naplno se rozvine jejich perfektní odstupňování síly v jednotlivých registrech, jedinečné pléno, majestátní, přitom nevtíravé a velmi barevné. Budou s námi při nejrůznějších příležitostech, společenských a kulturních setkáních, ať už to budou varhanní koncerty nebo vystoupení našich dětí, svatební nebo smuteční obřady, hudební doprovody mší či předávání maturitních vysvědčení. Ve spojení s blízkou ZUŠ a Konzervatoří se na nich mohou učit naše děti. Třeba tak společně umožníme vznik nové generace varhaníků.

Na začátku byla myšlenka, sen… Pojďme si nyní své sny plnit, proměnit je v realitu. "Víme, že cesta k tomuto cíli není a nebude jednoduchá, ale pevně věříme, že společnými silami dokážeme varhany opravit a nakonec je rozeznít v jejich plné síle. Děkujeme vám," uzavírá předsedkyně spolku Lenka Doubková.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz