Středa 27. leden 2021
Svátek má Ingrid

Ústí nad Labem - Do ústecké zoologické zahrady dorazil v pátek třináctého nový obyvatel, byla jím mladá samička tuleně obecného jménem Ayma, která přišla na svět v červnu tohoto roku v Zoo Le Pal ve Francii.

„Převoz proběhl bez problému. Samice se ubytovala v zázemí, kde podstoupí povinnou karanténu, kvůli které nemohla být ihned spojena s našimi samci. Na samici jsme čekali více než rok a její příchod je dalším krokem k vytvoření chovné skupiny,“ informuje zoolog Lukáš Ševcovic.

Chov tuleňů započal v ústecké zoo v roce 2001, prvními obyvateli se stali samec Junior a samice Jenny. O čtyři roky později došlo k úhynu samice kvůli vrozené srdeční vadě, a proto k samci přišla nová samice jménem Mary. „V roce 2010 přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička pojmenovaná Jente bohužel po dvou měsících náhle uhynula, pitva prokázala jako příčinu úmrtí otok mozku,“ sděluje tiskový mluvčí Matěj Kynšt. V roce 2013 došlo ke dvěma změnám. Tehdejší bazén prošel rekonstrukcí, kdy se šestinásobně zvětšil objem a dvojnásobně navýšila hloubka. Tato přestavba přinesla i prestižní ocenění v soutěži Bílý slon. Díky rozšíření kapacity bazénu mohla přijít druhá samice jménem Zola z německé Zoo Karlsruhe. O dva roky později uhynul samec Junior a o další rok později přicestoval samec Casper z nizozemské AquaZoo Friesland. „Poslední roky chovu tuleňů příliš nepřály, neboť v období dvou let došlo ke dvěma úhynům. Samička Zola podlehla neléčitelné formě virového onemocnění a v loňském roce musela být utracena samice Mary po dlouhé chronické nemoci zažívacího traktu. V letošním roce jsme se dočkali příchodu samce Robbieho, kterého nyní doplnila mladá samice Ayma. Věříme, že se chov těchto ploutvonožců v naší zoo znovu obnoví, “ uzavírá Lukáš Ševcovic.

Informace o druhu

Tuleni obecní patří mezi ploutvonožce a obývají severní pobřeží Atlantského a Tichého oceánu. Zatímco po souši se pohybují pomalu a neohrabaně, ve vodě se jedná o velmi rychlé a schopné plavce. Živí se především rybami a dalšími mořskými tvory, které loví v hloubce kolem dvou set metrů, avšak jsou schopni dosáhnout až dvojnásobek tohoto ponoru. Hlavními predátory tuleňů jsou především kosatky, žraloci a lední medvědi. Další nebezpečí hrozí ze strany nadměrného rybolovu a ztráty přírodních pobřežních oblastí.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací