Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek má Běla

Ústecký kraj - Většina hmyzu nemá zimu ráda. Existuje proto, podle vědců, více strategií, jak se vypořádat s nepříznivými podmínkami prostředí. Jednou z nich je odlet na jih. Mnoho druhů hmyzu odlétá za teplem, podobně jako ptáci. Jsou to např. tažní motýly nebo některé můry a lišajové.

Druhy, co nemigrují, tak pro ty je nejjednodušší někam zalézt a schovat se. Třeba hodně hluboko pod povrch půdy nebo hrabanky a do trouchnivého dřeva. Chráněná místa si pro zimování hledají denní motýli, například babočka paví oko nebo zlatoočky. Oba druhy na přezimování vyhledávají lidské stavby. Proto pozor na otevřené dveře nebo okna. Stačí chvíle a nezvaného nájemníka máte doma během minuty.

Jak vůbec hmyz pozná, že se blíží zima?

Rozhodně ne podle teploty. Teplota je totiž málo spolehlivý ukazatel – jeden rok může být podzim příjemně teplý a další rok studený. Hlavně je důležité se na zimu připravit dřív, než rtuť teploměru výrazně klesne. Hmyz, podobně jako většina ostatních živočichů, proto měří délku dne a noci. Tím poznají, že je čas připravit se na zimní spánek.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací