Sobota 30. květen 2020
Svátek má Ferdinand

Most – Hrob s lidskými pozůstatky a dalšími artefakty se podařilo odhalit při stavbě nového obchodního domu Möbelix v Mostě. Jde o kostru ženy starou přibližně čtyři tisíce let.

Pochází z doby kultury se šňůrovou keramikou. Archeologický nález je překvapivý místem, kde se kostra nacházela. V těsném sousedství hrobu je již více staveb a dělníci až dosud toto místo jen těsně míjeli. Kostra byla také poměrně mělko, což se dá přisoudit třeba erozi či dřívějším úpravám terénu.

„Jde o kostru ženy, v době smrti jí bylo asi dvacet let,“ říká antropoložka Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech Jana Kuljavceva Hlavová. U pozůstatků se nacházely čtyři nádoby. „Našli jsme také zbytky zvířecích kostí a kus pazourku, i když ne dokonale opracovaného,“ dodává antropoložka. Jeden z pohárků se zachoval vcelku, zřetelně jsou na něm vidět otisky šňůrek. Odtud také plyne název kultury.

Pozůstatky a vyzvednuté předměty má nyní ve svém archivu k dalšímu zpracování archeologický ústav v Mostě.

2305nalezpoharek

Zachovalý pohárek se zřetelným vzorem. Foto: Oldřich Hájek

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací