Středa 7. červen 2023
Svátek má Iveta a Slavoj

Teplice – V souvislosti s událostmi kolem válečného konfliktu na Ukrajině projevují lidé svoji účast s ukrajinským lidem různě. Přispívají do sbírek, nabízejí ubytování, pomáhají v řadách dobrovolníků a podobně. Projevují rovněž vyjádření nesouhlasu s napadením Ukrajiny ruskou armádou a podporu Ukrajinců různými informačními zdroji, včetně sociálních sítí. Najdou se ale i lidé, kteří volí poněkud zvláštní způsob protestu.

V Havlíčkových sadech v Teplicích někdo poškodil památník se sochou rudoarmějce. Červeným sprejem postříkal postavu v nadživotní velikosti, reliéf znaku ruské armády, umístěný na nízkém soklu, který sloužil jako nosič pro pochodeň a na schody nastříkal nápis No war pleas! Podle informací sobotního zpravodajství v ČT 1 dochází k poškozování podobných pomníků v různých městech celé České republiky.

edeniky 2048

Památník rudoarmějce v Hlavlíčkových sadech byl vytvořený v roce 1955 akademickým sochařem Antonínem Kalvodou k 10. výročí osvobození ČSR sovětskou armádou. Podél cesty k pomníku je po obou stranách řada devíti symbolických náhrobků obětí ruských vojáků při osvobozování Teplic. Pomník byl v období let 1958-1998 na seznamu kulturních památek.

Na stejném místě v Havlíčkových sadech dříve stával pomník Obětem 1. světové války, odhalený v červnu roku 1930. Na cihlovém podstavci bylo umístěných osm reliéfů, které znázorňovaly loučení vojáků s rodinami, jejich odchod na frontu, truchlící ženy, a různé sekvence válečného dění. V desetimetrové výšce, na samém vrcholu pomníku, stál umírající lev z mědi, zasažený kopím. Po roce 1945 byl pomník se lvem odstraněn a na jeho místo instalován pomník s rudoarmějcem.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz