Neděle 7. březen 2021
Svátek má Tomáš

Ústecký kraj - Připravte se na vyšší výdaje za pitnou vodu. Vodné a stočné v Ústeckém a Libereckém kraji, kde působí Severočeská vodárenská společnost (SVS), se od 1. ledna 2021 zvýší o 5,9 %. V číslech to znamená, že dodání a odkanalizování jednoho tisíce litrů pitné vody bude stát 104,77 korun. Nyní platíme 98,91 korun.

"Při kalkulaci ceny vodného a stočného je potřeba se jednak držet cenové regulace, dále pak zohlednit vnější ekonomické vlivy, jako jsou ceny energií, ceny surové vody, stavebních prací, inflace a další makroekonomické ukazatele, správně odhadnout trendy ve spotřebě a také pamatovat na mzdové náklady všech našich zaměstnanců. Nově je potřeba počítat i s rizikem spojeným s vývojem pandemie COVID-19," uvádí mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Mario Böhme.

Dalším důležitým parametrem v ceně vody jsou podle firmy prostředky, které je třeba vynaložit, aby se zpomalilo stárnutí vodárenské infrastruktury a umožnila se její dostatečná obnova. Do rekonstrukcí vynaložila SVS v letošním roce 1,45 miliardy korun a dalších 334 milionů šlo na potřebné opravy. A obdobné finanční objemy na rekonstrukce a opravy jsou alokovány i na rok 2021.

doprovodná infografika k ceně vody 2021

Vodárenská infrastruktura v severních Čechách čítá na 1000 vodojemů, 60 úpraven pitné vody, téměř 200 čistíren odpadních vod a 13 tisíc kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí – to je jako vzdálenost z Česka do Chile.

„Navzdory všem výše uvedeným rostoucím vlivům se nám daří držet ceny vodného a stočného pod hranicí sociální únosnosti, tj. pod 2 % z čistých příjmů domácností v regionu. Ve srovnání s tímto ukazatelem reálná cena vody dokonce již několik let vlastně klesá,“ vysvětluje předseda představenstva SVS Tomáš Indra.

Letošní rok je pro severočeské vodohospodáře skupiny Severočeská voda, stejně jako pro všechny občany České republiky, komplikovaný mimořádnými opatřeními souvisejícími s epidemií nemoci COVID-19. Tato opatření vyžadují dle SVS "velké osobní nasazení pracovníků i zvýšené finanční náklady, aby se nezastavily stavební práce, nepřerušila se dodávka pitné vody a zákazníci netrpěli žádným nepohodlím co se této oblasti týče".

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací