Sobota 26. září 2020
Svátek má Andrea

Duchcov – Unikátní jilmová alej v Duchcově bude těšit oko turisty dalších sto let. Společnost Coal Services, ze skupiny Sev.en Energy, se v červenci zhostila akce ozdravění zhruba padesátky památných stromů. Jejich stáří se odhaduje na více než sto let a obvod se pohybuje od 180 cm do téměř pěti metrů. Pracovníci společnosti provedli technický zásah, který stromům vrátí vitalitu a výjimečnou alej zachrání pro další generace. Na akci se kromě uvedené společnosti podílela duchcovská radnice a Agentura na ochranu přírody a krajiny.

Stromy byly napadené houbou, která v jejich korunách způsobila odumírání koncových větví a v několika případech byly dokonce zjištěné odumřelé velké části koruny. Podle Jiřího Křena ze společnosti Sev.en Energy, který dohlížel na obnovu aleje, by stromy bez ošetření postupně chřadly a alej by za několik let byla zcela zdecimovaná. Ozdravný zásah do stromořadí zajistí prodloužení života stromů a jejich další růst tak, aby se košatily do šířky na úkor výšky. Tím získají nejen vitalitu, ale také potřebnou stabilitu. U některých stromů bylo nutné zajistit i vazbu kmene.

Jilmových alejí je v Čechách poskromnu. Z důvodu postupného chřadnutí jilmů v Duchcově se vedení města proto rozhodlo dopřát stromům novou energii. „Revitalizace jilmové aleje byla dlouhodobě připravovanou akcí, na které se město domluvilo se společností Sev.en Energy, majoritním vlastníkem stromů. Rozsah prací byl konzultovaný s řadou odborníků, které jsme v této záležitosti oslovili,“ uvedl k akci Jan Duda z odboru stavebního úřadu a životního prostředí.

„Duchcovská jilmová alej je unikátní svým rozsahem. Patří do ní více než padesát památných vzrostlých jilmů. Podobných alejí v Čechách moc není, a navíc jilmy v posledních letech trpí nemocí. Duchcovská alej je významná z pohledu historického a krajinářského. Důležitá je ale také ekologická hodnota těchto stromů. Po ozdravném zásahu bude jilmová alej v dobré kondici,“ prohlásil s jistotou zpracovatel návrhu na ošetření stromů, Martin Němec.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací