Pondělí 3. srpen 2020
Svátek má Miluše

Ústecký kraj – Přestože deště z posledního týdne na většině území alespoň dočasně zvýšily průtoky ve vodních tocích, zásoby vody ve sněhu zůstávají minimální. V porovnání s loňským rokem jsou celkové zásoby přibližně desetkrát nižší, v okolí některých přehrad dokonce nulové. Silně podnormální zůstávají i hladiny podzemních vod. Na většině vodních děl snížili vodohospodáři odtoky na minimální hodnoty, aby zajistili dostatek vody pro jarní a letní měsíce.

V současné době je na území spravovaném státním podnikem Povodí Ohře prakticky nulová zásoba vody ve sněhu. Spolu s deficitem množství podzemní vody je tak před námi potenciální riziko sucha. Pokud nebude do konce zimy sněžit a následně na jaře pršet, může sucho přijít nečekaně brzy.

V úterý 11. února 2020 proběhlo na toto téma jednání generálních ředitelů státních podniků Povodí s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. „Prakticky od začátku roku s obavami sledujeme stav srážek na našem území. Situace se v posledním týdnu alespoň částečně zlepšila, přesto bude velkým problémem chybějící sněhová pokrývka. Nejen, že se nedoplní zásoby podzemní vody, ale voda bude pravděpodobně už brzy na jaře chybět i ve vodních tocích,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Přestože zásobování obyvatel pitnou vodou zatím není ohroženo, v létě mohou být omezovány odběry vody pro průmysl nebo zemědělství. Je také pravděpodobné, že již během jara se vodní toky dostanou do stavu sucha, menší toky pak mohou vyschnout úplně. Aktuální odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR je zhruba 0,126 mld. m3, což představuje v průměru zhruba 1,6 mm (1,6 litru) na jeden metr čtvereční.

Situace v Povodí Ohře

Pokud jde o zásoby vody ve sněhu, aktuálně je to 15 mil. m3, v roce 2019 byla 260 mil. m3. Významné vodárenské nádrže v povodí Ohře mají zásobní prostor naplněny v rozmezí 78–84 %, menší vodárenské nádrže jsou naplněny z více než tří čtvrtin. Naplnění zásobních prostorů ostatních nádrží se pohybuje mezi 80–100 %.

Povodí Ohře připravuje výstavbu vodního díla Kryry, jehož hlavním účelem bude nadlepšování průtoků v povodí Blšanky a převodem vody také v povodí Rakovnického potoka. Oblasti Blšanska a Rakovnicka jsou dlouhodobě hydrologicky deficitními oblastmi. Převod vody je připravován ve spolupráci s Povodím Vltavy.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací