Středa 22. březen 2023
Svátek má Leona

Proboštov – V sobotu 8. února zavoněly Proboštovem dobroty z pravé české zabíjačky, skořice a hřebíček ze svařáku a na náměstí před zrekonstruovanou Besedou zněla až do večera řízná hudba. Obec ve spolupráci s Fan Clubem Valentino Rossi, Stará masna Proboštov tady pořádala tradiční Proboštovský masopust.

I přes poměrně mrazivé počasí se k Besedě přišla pobavit spousta lidí. Škoda jen, že masek, které k masopustu neodmyslitelně patří, bylo mezi návštěvníky tady vidět pomálu.

Věrní české tradici zahájili Proboštovští svůj masopust porážkou vepříka. Zabíjačky a přípravy dobrot se ujal řeznický mistr Jaroslav Doležálek se svým týmem. Kdo měl zájem, mohl se dozvědět mnohé o řeznických dovednostech. Nechyběla ukázka řeznického náčiní a návštěvníci si mohli vyzkoušet ruční plnění jaternic a jejich špejlování. Přímo na místě pak řezník uvařil prdelačku, zabíjačkový guláš a ovar. Prodávaly se ovšem jen ochutnávkové porce z důvodu omezené kapacity polní kuchyně. Zájem byl velký, a tak na mnohé, kteří přišli později, už nezbyla ani pověstná špejlička.

Co by byl masopust bez muziky. Na proboštovské akci se o ni postaraly dvě hudební tělesa. Country kapela Péráci z Ústí nad Labem a Krušnohorská dudácká muzika. Pivo teklo proudem a vhod přišel i teplý čaj a svařák. Zahřát se mohli návštěvníci také v Besedě, kde byly k mání různé dobroty jako třeba domácí med, nebo zdobené perníčky. Pořadatelé tu navíc vytvořili malířský koutek pro děti, nechyběla tvůrčí dílna na výrobu masek a u jednoho ze stolů jste mohli nechat dítku pomalovat obličej, když nebyl čas pořídit masopustní masku.

I letos se proboštovské hospodyňky utkaly v soutěži o nejlepší masopustní koláč, vyhlášený byl nejhezčí dětský a dospělácký kostým a kolem 16. hodiny, předala starostka Jana Čermáková s místostarostou Romanem Nešetřilem symbolický klíč od obce maskám. Obcí se poté, jako každý rok, vydal masopustní průvod, doprovázený veselím a muzikou.

Foto

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz