Úterý 22. červen 2021
Svátek má Pavla

Ohníč – V centru Ohníče, kde žije necelých 750 obyvatel, sídlí závod na výrobu barev společnosti HET. Firma se nyní rozhodla, že výrobu rozšíří, čímž v malé obci vyvolala nevoli ze strany obyvatel i místní samosprávy. „Vydali jsme k plánovanému rozšíření negativní stanovisko,“ potvrdila nám ohníčská starostka Lenka Brandtnerová. „Nesouhlasíme se záměrem firmy. Máme obavy z dopadu nové výroby na životní prostředí v obci. Náš nesouhlas ale nebude zřejmě nic platný. Výsledky posudku z krajského úřadu, které jsme nedávno obdrželi, mluví ve prospěch firmy.“

Společnost HET sídlí v Ohníči od roku 1996 a kromě svého sídla zde má také výrobní areál. Doposud v něm vyráběla vodou ředitelné barvy. Plánovaným rozšířením chce umožnit instalaci nové technologie pro výrobu rozpouštědlových nátěrových hmot, jejichž výroba by měla v Ohníči ročně dosáhnout objemu 2,5 tisíce tun. V rámci svého projektu plánuje firma vybudovat uprostřed areálu novou halu na ploše 1.190 m2.

Obec se postavila proti záměru společnosti a podala podnět ke zjištění dopadu nové výroby na životní prostředí. Námitky vedení obce a projekt firmy HET tak byly podrobeny šetření ze strany odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje. Kraj posléze vydal na základě výsledků šetření stanovisko, z něhož vyplývá, že plánované rozšíření výroby nebude mít na životní prostředí v obci významný vliv a nebude proto posuzované podle zákona.

„Výstavba nové haly je plně v souladu s Územním plánem obce Ohníč,“ brání projekt výrobní ředitel společnosti HET Milan Čech. „V rámci stavebního řízení jsme reagovali kladně na veškeré připomínky vznesené ze strany obecního úřadu a na jejich základě jsme provedli dodatečné zásahy do projektové dokumentace.“ Podle vyjádření výrobního ředitele bude nový výrobní provoz a jeho technologické řešení patřit v oboru mezi nejmodernější v republice a splňovat nejpřísnější environmentální standardy EU. Milan Čech při své argumentaci rovněž poukázal na výsledky zjišťovacího řízení z kraje, které mluví v jejich prospěch.

Podle starostky Brandtnerové ale vedení obce jistotu rozhodnutím kraje nezískalo. „Jednali jsme s vedením společnosti. Je pravda, že nám vyšli vstříc například v případě požadavku změny projektu ve zvýšení komínu, který byl původně příliš nízký. Se společností jsme také nikdy problémy neměli, udržuje v okolí firmy pořádek. Ovšem výroba a její dopad je jiná věc. Problém, který nebyl součástí šetření krajského úřadu je třeba mimo jiné i v předpokládaném zvýšení frekvence nákladních automobilů, které budou obcí projíždět.“

Řadě místních se záměr na rozšíření výroby rovněž nezamlouvá, a to i přesto, že ve firmě někteří z nich našli práci. „Tvrdit, že nová výroba neovlivní životní prostředí, je nesmysl,“ řekl nám nazlobeně muž, který v Ohníči žije téměř dvacet let. „Také nepamatuji, že by se firma někdy zapojila do dění v obci a podpořila třeba nějaké akce, jak je to běžné jinde,“ dodal. Jeho sousedka naopak zdůraznila, že s firmou nikdy nebyly potíže a poskytuje místním práci.

Projekt společnosti HET je ve fázi přípravného procesu. Lidé, kteří o něm rozhodli a budou dál rozhodovat, jak si starostka posteskla, v obci sami nežijí. A pravomoci samospráv v podobných případech podle Brandtnerové velkou váhu nemají.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací