Pátek 22. leden 2021
Svátek má Slavomír

Teplicko - Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Tak touto otázkou se tuzemští, a nejen tuzemští, ptáčci rozhodně nebudou muset zabývat. Opak jest pravdou. Značná část Evropy se momentálně potýká s teplotami vysoko nad dlouhodobým průměrem a v nejbližších dnech v tomto ohledu k žádné změně nedojde.

Ostatně, první den předvánočního týdne je toho dobrým důkazem. Například v Maďarsku na několika místech rtuť teploměru dosáhla patnáctistupňové hranice, nedaleko města Kecskemét dokonce naměřili až 17 °C. Nezvykle teplo bylo také v Česku. V Javorníku na severu Slezska se dočkali 14 °C, podobně jako v Praze a jejím blízkém okolí, kde bylo 13 °C. Ještě extrémnější byla stříbrná neděle, která do Čáslavi, Českých Budějovic a Dobřichovic přinesla rekordních 15 °C.

Podkrušnohoří si podmanila nízká inverzní oblačnost, a proto na podkrušnohorských teploměrech tak žhavá čísla k vidění nebyla. Přesto o zimě nemohla být řeč, v Chomutově na přelomu týdne bylo 7 až 8 °C a jinde tomu nebylo jinak: Most 7 až 8 °C, Teplice 6 až 8 °C, Ústí nad Labem 6 až 7 °C, Děčín 8 až 9 °C apod. Letošní třetí advent tedy byl černým nejen pro alternativní dopravce na železnici, ale rovněž pro paní zimu.

A ta se do Česka, stejně jako do mnoha dalších evropských zemí, nechystá. Přinejmenším v nejbližší budoucnosti se Češi, byť jen někteří, mohou těšit na denní maxima mezi 14 až 17 °C. Budou k nim patřit i Podkrušnohořané?

ÚTERÝ 17. PROSINCE

Někde nad východním Tureckem bude „sedět“ střed tlakové výše, jejíž zadní (západní) okraj najdeme až ve středoevropském vzdušném prostoru. Naopak na trase Pyrenejský poloostrov – Britské ostrovy – Skandinávie bude nadále úřadovat pole nižšího tlaku vzduchu (sestávající z několika samostatných tlakových níží), taktéž zasahující do středoevropského vzdušného prostoru. Výsledek z pohledu Česka? Jižní proudění. Takže máte-li rádi teplo, vyrazte do jihozápadních Čech, v tomto případě na závětrnou (českou) stranu Šumavy. Proč? Jižní vítr by tam měl být znát nejvíce, a to díky fénovému efektu Šumavy, kde se očekávají nejvyšší odpolední teploty okolo 15 až 17 °C. Co Teplicko? Rozhodne inverze – zatáhne-li se nízkou oblačností, je radno počítat s denní maximy „pouze“ okolo 5 až 7 °C, v opačném případě přes 10 °C jako po másle. Srážky žádné.

STŘEDA 18. PROSINCE

Uprostřed posledního pracovního týdne roku 2019 se tlaková výše se středem nad východem Turecka rozhodne, že se ujme vlády ve střední Evropě, a tak jižní proudění zvolní tempo. Nebude-li zataženo nízkou inverzní oblačností, což by nemuselo, můžeme se těšit na všechno jen ne zimní den – na obloze sice poněkud více oblaků vysokého patra, ale ty teploty, ty teploty... Nejvyšší okolo 8 až 12 °C, jinde v Čechách a hlavně na české straně Šumavy okolo 12 až 15 °C. Ráno v minimu kolem... Ranní minima jsou rovněž zajímavá – na jihozápadě Čech 10 °C i více (!), naopak v místech, která „neofoukne“ jižní vítr a která budou celou noc pozorovat hvězdy (tedy jasná obloha), dosáhnou hodnot až kolem bodu mrazu.

ČTVRTEK 19. PROSINCE

Čtvrteční den zůstane v těch samých kolejích. To znamená: Bude-li celý den slunečno, teploty odpoledne vystoupají k hodnotám okolo 7 až 11 °C (nejtepleji znovu bude na závětrných stranách hor, resp. Šumavy a Moravskoslezských Beskyd), bude-li hnusně, tak samozřejmě tak vysoko nepolezou. Přesně (důvěryhodně) předpovědět výskyt nízké inverzní oblačnosti je i pro nejmodernější techniku nezvládnutelná operace, tudíž... Několik věcí je ale jistých: 1) nebude pršet (a sněžit už vůbec ne), 2) mnohde znovu padne teplotní rekord, 3) nárůst počtu lidí v obchodech neskončí. Tož tak.

Leckomu již zřejmě došlo, že o bílých Vánocích letos budeme moci opět pouze a jen snít. Dost možná i na vrcholcích hor, což je bezesporu politováníhodné. Kdoví, třeba Vánoce 2029 budeme trávit pod palmami v tričku – a přitom se nehneme z místa. Anebo se Golfský proud odebere do důchodu a na teploty nad 10 °C budeme rádi vzpomínat. Jak podle Vás budou vypadat Vánoce 2029?

PS: Aktuální výhled na Štědrý den 2019 praví: Oblačno až zataženo, beze srážek, nejvyšší odpolední teploty okolo 6 až 10 °C, vedle v Německu okolo 10 až 14 °C. (soj)

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací