Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek má Běla

Teplice, Petrovice – Známá teplická sklářka, umělkyně a pedagožka Lada Semecká (1973) se podílela na obnově kostela sv. Mikuláše v Petrovicích. Kostel je výjimečný krom jiného svojí částečně prosklenou střechou. Lada Semecká pro petrovický kostel vytvořila v rámci renovace okenních vitráží dvě zcela nové okenní výplně.

Slavnostní vernisáž, na které budou výplně představeny, se koná v neděli 20. října v 15 hodin. Podle petrovické zastupitelky Venduly Fremlové se akce uskuteční v rámci tradičního Zamykání muzea v petrovickém kostele. „Lada Semecká okenní výplně vytvořila pomocí techniky fusingu, což je spékání skla. Vznikly jakési mlhoviny, oblaka, v nichž se při průsvitu slunečním světlem objeví texty a slova z Bible,“ uvedla k výjimečnému dílu teplické sklářky Vednula Fremlová, která vznik nových vitráží v zastupitelstvu iniciovala.

Autorka zajímavých okenních výplní působí jako sklářská výtvarnice a designérka na domácí i mezinárodní scéně a patří mezi českou špičku sklářského výtvarného umění. Její díla, volná i užitá, jsou zastoupenáa ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea Praha, ale také v japonských a německých sbírkových institucích. Lada Semecká působí rovněž jako pedagožka na Fakultě umění a designu UJEP. Na nedělní vernisáži v Petrovicích by neměla chybět. Akci zpestří hudebním doprovodem další teplický umělec, hudebník Martin Herbst.

Pokud jste v barokním kostele sv. Mikuláše v Petrovicích ještě nebyli, můžete využít nedělní vernisáž jako příležitost k jeho návštěvě. Kostel byl dlouhou dobu bez střechy, která se v roce 1988 propadla. Zastřešený byl až v roce 2015. Interiér proto stále nese výrazné stopy devastace. Obec Petrovice se ale snaží postupnými kroky kostel obnovit a přetvořit v multifunkční kulturní centrum. Mezi aktuální kroky patří zpětné vsazení 4 vitráží z počátku 20. století do původních okenních otvorů a zmíněné doplnění o dvě nové okenní výplně.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací