Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek má Běla

Teplice – Pro všechny zvídavé děti i dospěláky připravili pracovníci Regionálního muzea v Teplicích na sobotu 12. října zajímavou akci s názvem Den archeologie. Měla za cíl přiblížit veřejnosti práci, která je opředená vůní dobrodružství, tajemnem historie a vzdálených míst. Akce se konala v rámci Mezinárodních dnů archeologie a ti, kdo na vnitřní nádvoří zámku v sobotu dorazili, si odnesli skvělé zážitky.

Pro malé i velké návštěvníky byly připravené praktické ukázky práce archeologů, jejich objevů, a především řada her, při kterých si děti mohly některé z historických činností vyzkoušet. Na nádvoří zámku se například seznámily s kuší a také z ní střílely. Občas se jim sice nedařilo trefit strom, natož terč, ale nezdary ani v nejmenším malé střelce neodradily od dalších výzev. Střelbu z kuše si vyzkoušeli i někteří tatínkové.

V budově románské expozice měly děti k dispozici velké pískoviště, které sloužilo jako naleziště. V něm malí archeologové hledali segmenty historických předmětů, a dokonce tu nacházeli valouny zlata. Jeden z tatínků, který hlídal malého archeologa při práci, si s plnými hrstmi valounků postěžoval, že synka z naleziště už asi nedostane. „Usmyslel si, že najde všechny valouny, které jsou v písku poschovávané. Další nálezy ho přestaly zajímat.“

Foto

Archeologové se při odkrývání historických pokladů musejí občas spolehnout i na svoji představivost. Příležitost zjistit, jak na tom s představivostí jsou, dostaly i děti. V černém pytli musely nejdříve vybrat jednu věc. Hmatem si potom vybavit její tvar a přiřadit ke správnému předmětu vyobrazenému na fotografiích. U dalšího stanoviště si malí návštěvníci uhnětli jídelní misku z hlíny, vyrobili sekyrku z klacíku a pazourku nebo vyzkoušeli, jak se tkalo na starém tkalcovském stavu.

Pracovníci muzea měli na sobotní akci taky velkou posilu. S organizací jim pomáhali kamarádi Daniel Antal a Jakub Jílek. Ti u některých stanovišť vysvětlovali úkoly dětem jako zkušení odborníci. Jak ale prozradili, o dráze archeologa neuvažuje ani jeden z nich.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací