Pátek 10. duben 2020
Svátek má Darja
 

Teplice – Jsou problémy, které někomu mohou připadat banální a jinému s nimi padá celý svět. Ne každý měl štěstí, že dostal do vínku pevný směr a základ. Spousta lidí se ve svém životě neustále hledá. Prohlašovat, že se vlastní vinou neumí s problémy vypořádat a ať se starají sami, je hodně krátkozraké. Nikdy nikdo neví, kdy sám uvízne v neřešitelné situaci a bude potřebovat pomoc.

Naštěstí existují organizace, které lidem v podobných situacích podají pomocnou ruku. Jednou z nich je Salesiánské středisko Štěpána Trochty v Teplicích, které letos slaví dvacet let své existence. Za tu dobu se jeho pracovníkům podařilo vybudovat salesiánské středisko v Proseticích, otevřít další základnu v Trnovanech, ale především pomoci spoustě dětí a rodin. Bohužel, mnozí o této pomoci a celkově o službách salesiánů nic nevědí.

„Do salesiánského střediska v Proseticích přicházejí děti už dvacet let. Potkat se s kamarády, popovídat si, zahrát hry, zapojit se do zájmových kroužků a učit se,“ říká k programu střediska ekonomka a manažerka PR Hana Machová. Vzdělávání a individuální doučování je podle ní jedna z hlavních činností organizace. Salesiáni jsou si vědomi, že vzdělání je pro děti šance na lepší budoucnost a také na snadnější zvládání problémů, které je v životě mohou potkat. Některé z dětí, které středisko navštěvovaly, tady dnes už působí jako asistenti nebo vedoucí zájmových kroužků.
„Druhé středisko máme v Trnovanech. Tam kromě zmíněného programu pro děti funguje i nízkoprahové zařízení pro děti a mládež od 13 do 26 let. Uvedená věková skupina tu najde místo, kde je možné zahrát si kulečník, šipky, stolní fotbálek, tenis a hry. Také je tady ale pokaždé někdo, s kým si mohou popovídat, domluvit si doučování nebo si nechat poradit s problémem, který nejsou schopni sami, ani s pomocí rodičů, vyřešit.“ Původně fungovalo trnovanské středisko na Luně. Druhým rokem má své zázemí v Maršovské ulici. Salesiáni tady připravují pro děti a mládež bohatý program. K dispozici mají prostory patrové budovy, zastřešenou terasu, dvě hřiště a travnatou plochu v okolí objektu.Salesiáni poskytují už desátým rokem také sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi – program Podaná ruka. „Službu vyhledávají rodiny, které mají potíže s bydlením, s rodinným rozpočtem, řeší partnerské nebo výchovné problémy. Takovou rodinou rozumíme rodiče samoživitele, prarodiče, kteří mají v péči svá vnoučata, ale i funkční rodiny, kde se děti potýkají s poruchami učení, ADHD a či jinými potížemi,“ vysvětluje Hana Machová. Náplní služby Podaná ruka je podle Machové rovněž pomoc při řešení konfliktů v rodině, při jednání s úřady a institucemi, doprovody na úřady, instituce, pomoc a podpora při problémech s bydlením, zadlužením, při hledání práce, návrhy k soudu, asistované kontakty, poradenství v oboru právním a speciální pedagogiky a jiné. Důležitou součástí je spolupráce s dalšími odborníky, úřady a institucemi jakými jsou OSPO, PPP, ZŠ, ÚP aj. Služba také disponuje vlastními právnickými službami a službami speciálního pedagoga.
Vedoucí Sociálně aktivizační služby (SAS) Linda Vršatová uvádí, že by bylo ideální, kdyby se problémy řešily včas. „Mnozí lidé se za své potíže či situaci stydí a než najdou odvahu nechat si poradit a pomoci, problém často naroste do těžko řešitelných rozměrů. Toto se může týkat i tzv. výchovných problémů dítěte. Přitom může být problém pouze v nedostatečných rodičovských kompetencích, které dokážeme v rámci služby napravit.“

„Někdy je situace obtížná a často si lidé pomoci sami nedokážou. Jak může finančně zabezpečit rodinu maminka s malým dítětem? Jak se mají domluvit rozvedení manželé o výchovných problémech dítěte, když si nenaslouchají? Kdo pomůže rodině, kde živitel onemocněl? Jak zajistit školní potřeby anebo brýle dvěma dětem ze čtyř, když jste s dětmi zůstal sám a část platu vám ukrojí exekuce? Ano, za problémy si často mohou rodiče sami. Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi proto v různých situacích poradí, pomůže, ale hlavně aktivizuje, aby si dospělí příště věděli rady a do podobných problémů se nedostávali,“ dodává ke službě Podaná ruka Hana Machová.

Činnost salesiánského střediska a zmíněný projekt jsou vázány na dotace a příspěvky dárců. K poskytnutí financí z Ústeckého kraje, které projekt pro své fungování potřebuje, je podmínkou získání 5 procent z celkového rozpočtu od jednotlivců a firem. „Uvítáme každou finanční pomoc a také hmotné dary – školní pomůcky, matrace, oblečení a boty. Dvacet let pomáháme. Abychom v pomoci rodinám s dětmi mohli pokračovat, potřebujeme nyní pomoc i my,“ uzavírá Hana Machová.

  • Více naleznete na stránce http://teplice.sdb.cz
  • Kontakt: E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., telefon: 603 515 077

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací