Sobota 15. srpen 2020
Svátek má Hana

Ústí nad Labem – Dopravní policista na rušné křižovatce nedaleko centra Ústí nad Labem zvedá ruku se směrovkou, takzvanou regulkou. V tu chvíli by se měl provoz zastavit, ale není tomu tak. Do křižovatky najíždí osobní automobil a pokračuje zamýšleným směrem. Jeho řidič právě dokázal, že z autoškoly již zapomněl, co jednotlivé pokyny policistů znamenají.

V Ústí právě probíhá krajské kolo soutěže v činnosti dopravní policie Regulovčík 2019. Pro praktickou část byla zvolena křižovatka ulic Revoluční, Panská a U Trati, kde nechali policisté záměrně vypnout světelnou signalizaci.

Bez semaforů a s policistou či policistkou uprostřed křižovatky jsou někteří řidiči skoro bezradní. A je právě úkolem v soutěži si se situací co nejlépe poradit. „Hodnotí se srozumitelnost pokynů, vystupování policisty i plynulost dopravy,“ říká Martin Sochr z krajské dopravní policie. Policisté totiž vědí, že většina řidičů se s provozem řízeným na křižovatce regulovčíkem setkává jen minimálně, netuší často, jak reagovat. A to i přes to, že pokyny jsou přesně dané zákonem a učí se v autoškole.

A víte, co jednotlivé pokyny znamenají? Vztyčená ruka s regulkou znamená pozor. „Je to jako oranžová na semaforu. Všichni by měli stát a čekat na další pokyn policisty,“ říká Jan Pechout, krajský koordinátor BESIP. Volno pak mají vozidla z boku policisty, vozidla přijíždějící k policistovi zepředu nebo zezadu musí zastavit . Policisté mohou provoz dál třeba zrychlovat či zpomalovat kýváním paže.

Součástí soutěže regulovčíků je dále teoretická část, ve které policisté prokazují své znalosti pravidel silničního provozu a odborných právních předpisů, a také „jízda zručnosti“. Policisté, kteří se umístí na prvním a druhém místě, se kvalifikují do celorepublikové soutěže regulovčíků.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací