Pondělí 30. listopad 2020
Svátek má Ondřej

Dubí, Cínovec – V rozpočtu Města Dubí pro rok 2019 figuruje krom jiného žádost o příspěvek od ministerstva kultury ve výši 1,8 miliónu korun. Město jím chce pokrýt dokončení oprav kostela Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci.

Jedná se o jeden z mála hřebenových kostelů, který se v Krušných horách po válce zachoval. Město Dubí mělo památku dlouhá léta formálně ve výpůjčce od cínovecké, respektive novosedlické farnosti. „Vzhledem k tomu, že byl kostel trochu opomíjený a čas se na něm podepsal, rozhodli jsme se s tím něco udělat,“ komentuje situaci zhruba před třemi lety starosta Dubí Petr Pípal.

Památku se tehdy podařilo dostat do programu záchrany kulturního dědictví ministerstva kultury. K tomu, aby mohlo město čerpat dotace, se ale muselo stát jejím vlastníkem. Diecéza naštěstí žádosti Dubských vyhověla a kostel na Město bezúplatně převedla.

0801kostelcinovec2

Opravena byla věž, střecha a většina oken. Foto: Ilona Kaulfuss

„V první fázi, kdy jsme získali necelé dva milióny, jsme nechali opravit věž a střechu, která už byla v havarijním stavu,“ popisuje záchranu kostela starosta Pípal. V další fázi došlo podle jeho slov na opravu hlavního vstupu, dveří do sakristie a oken. S výjimkou čelního okna pod věží, u kterého se nedokázali památkáři dohodnout na dalším postupu.

„Letos žádáme o dotace ve výši necelých dvou miliónů. Chtěli bychom je využít na opravu kamenických prvků a fasády. Není jisté, zda dotaci v požadované výši dostaneme. Nicméně, v záchraně kostela budeme dál pokračovat,“ uzavřel Petr Pípal.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz