Sobota 6. červen 2020
Svátek má Norbert

Modlany – Občanské sdružení Přátelé Modlanska ve spolupráci s Obecním úřadem Modlany připravilo na sobotu 9. listopadu Vzpomínkovou mši svatou za Aloise Švece, který by se letos dožil 90 let. Mše se uskuteční v modlanském kostele sv. Apolináře od 17. hodin. Celebrovat ji bude Monsignor Martin Davídek, generální vikář litoměřické diecéze a hudební doprovod obstará pěvecký sbor Audiete Silete.

Alois Švec byl český katolický kněz, člen řádu salesiánů, který byl komunisty vězněn. Narodil se 5. listopadu 1929 v Litovli, studoval v salesiánském ústavu ve Fryštáku a v roce 1949 složil v Hodoňovicích první řeholní sliby. O rok později přepadla fryštácký ústav státní bezpečnost a Salesiáni byli soustředění v Oseku u Duchcova. Alois Švec byl tehdy komunisty deportován do vojenského tábora nucených prací (PTP). Po propuštění pracoval v Olomouci jako truhlář a v roce 1956 byl zatčen spolu s dalšími salesiány. Ve vězení pobyl dva roky. V roce 1963 byl tajně vysvěcen na kněze.

V 70. letech byl Švec litoměřickou diecézí vyslán do Modlan, kde zůstaly fara i kostel po jeho předchůdci ve velmi zpustlém stavu. Švec obě stavby postupně zrestauroval, přičemž si jako vyučený truhlář dělal všechny práce se dřevem sám. Byl přeložený do Trnovan v Teplicích, ale dál modlanskou farnost spravoval. Do jeho správy patřil i cínovecký kostel, který se rovněž snažil opravovat ve spolupráci s německou stranou. Neustálé pracovní vypětí, předchozí pobyt v PTP a v komunistickém vězení, se podepsaly na jeho zdraví. V roce 1986 postoupil operaci nádoru na mozku. Po propuštění z nemocnice odjel na modlanskou faru, kde 18. března 1986 ve věku 56 let zemřel.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací