Sobota 15. srpen 2020
Svátek má Hana

Rakovnicko – Neobvyklou památku můžete vidět, pokud se vydáte do oblasti Krupé na pomezí Lounska, Žatecka a Rakovnicka. Je to kostel svatého Gotharda. Co je na vesnickém kostelíku vlastně tak výjimečného? Je to především jeho poloha.

Zatímco všude jinde v okolí kostely stojí obvykle uprostřed svých obcí a městeček, obklopeny domy a hustou zástavbou, svatý Gothard je v tomto ohledu prostě samorost. Tyčí se hrdě a osaměle na kopečku mezi poli do okolní krajiny, všude kolem je jen volná příroda. Kdo chce z Krupé k němu dojít, musí si udělat procházku zhruba kilometr.

Když ke kostelíku přicházíte, je to jako výjev ze starých filmů: příroda, pole, louky, ticho, zpívá pár ptáků, jinak nikde nic. A na pahorku kostel z dávných dob. Chybí jen kočár s koňmi, rytířem nebo princeznou na polní cestě a hned by se tu mohla točit scéna do pohádky.

1506kostelik2

Kostel svatého Gotharda. Foto: e-deniky.cz

Jak se stalo, že naši dávní předchůdci postavili kostel tak daleko od obce? Vysvětlení nakonec není ani tak složité a nechybějí mu ani prvky dobrodružství. Kostel prý vlastně původně stál „normálně“, tedy uprostřed své obce. Ta se dokonce nejmenovala Krupá, ale Kostelec. A kostel byl na návsi, jak je běžné i dnes. Jenže pak osada jménem Kostelec zanikla během třicetileté války. Domy zmizely a zůstal jen náš tichý hrdina. Přibližně tak to uvádějí stránky obce Krupá i web hrady.cz.

Historie je to určitě zajímavá a kostel uprostřed přírody stojí za krátkou procházku a podívání. A kdo má rád trochu delší výšlapy a výlety, může pak pokračovat pěknou krajinou s lesy a rybníka třeba do Rakovníka – je to jen asi deset kilometrů. Nebo mohou vaše kroky zamířit do nedalekých Krušovic, kde se zase jako odměna za cestu dají pořídit pěkné suvenýry a chutné osvěžení. Přejeme hezké zážitky!

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací