Gastroflek je nový internetový portál, který má za úkol pomáhat studentům hotelových a gastronomických škol při hledání práce. Ale nejen jim. Díky portálu může najít lepší práci v oboru i spousta dalších, již jinde zaměstnaných občanů. Na druhou stranu má za úkol pomoci firmám najít schopný personál.

Jaké je to být v kůži mladého člověka, který právě opustil školu a měl by si začít hledat svou první stálou práci na plný úvazek? Může se pokusit hledat si práci na internetu, v novinách s inzercí, obejít restaurace, nebo jeho kroky mohou směřovat na úřad práce. Situace je to složitá a nikterak příjemná. Díky Gastrofleku se ale na takovou situaci mohou žáci připravit předem. A nejen oni.

Jak se ale na tuto situaci připravit předem, anebo ještě lépe, mít práci hned po skončení školy? Jednoduše. Na českém internetu se nyní objevila nová služba, která nabízí spolupráci školám s gastronomickým a hotelovým zaměřením a pomáhá jejich studentům zajistit si práci v oboru. Výhodu, kterou nabízí tento portál oproti všem ostatním, je nabídka stáží i praxe v restauracích. Pro firmy, které takovéto stáže nabízí je inzerce na portálu zdarma.

Díky široké nabídce je tak pro studenty snadné najít si své uplatnění. Při dokončování studia mohou také využít službu pro hledání stálé práce. Služba navíc nabízí možnost vytvoření si vlastního profilu, který je k dispozici zaregistrovaným firmám a ty tak mohou s nabídkou přímo oslovit nejen vytipované uchazeče, ale i ty, kteří již svou práci mají. Lidem tak ušetří čas a umožní získat dobré místo.

Jelikož se jedná o naprosto unikátní projekt, zeptali jsme se na několik otázek otce myšlenky Gastrofleku, Jana Řehořka.

Pane Řehořku, nejde o žádný předražený státní projekt za miliony. Nejde ani o projekt z evropských dotací za miliony eur. Co vás tedy vedlo ke spuštění této služby?

Tak především tristní stav služeb v gastronomii. Díky téměř nefunkčnímu trhu práce, vás namísto školeného personálu obsluhuje člověk naprosto neznalý věci. Káva v klíně je často tím nejmenším prohřeškem. Já a myslím, že ne zdaleka sám, jsem rád obsloužen profesionální obsluhou.

Takže to de facto děláte pro sebe.

Také. Ale situace by se měla díky Gastrofleku zlepšit pro všechny. Studenti díky tomuto systému mohou mít zajištěnou práci ještě před ukončením studia, což jim jistě usnadní přípravu na závěrečné a maturitní zkoušky. Všichni přece víme, co se studenty dělá stres. Profil si může založit naprosto kdokoliv a aktualizovat si tak svůj profesní životopis online. Zaměstnavatelé na druhou stranu nebudou muset najímat neškolený personál, což jim také jistě přidá na kreditu. Školy, které se k projektu připojí, dostanou velkou šanci připravit své studenty přímo na odpovídající práci. Následně zaměstnaní studenti jsou pak dobrou motivací pro další ročníky studentů. A má káva zůstane v šálku do té doby, dokud budu já sám chtít.

To bylo vyčerpávající. Přesto bych měl ještě dotaz ohledně funkčnosti portálu. Jak to vlastně celé funguje?

Princip je jednoduchý. Buď hledáte práci nebo práci nabízíte. Pokud práci hledáte, podobně jako jinde se zaregistrujete, vyplníte osobní údaje, dosažené vzdělání, nahrajete životopis a profilovou fotografii. Tak jako třeba na Facebooku. Následně si nastavíte platovou hladinu, zvolíte oblast, ve které chcete pracovat a to jak pozičně tak demograficky. Poté, pokud si myslíte že jste pro získání zaměstnání udělal dost, počkáte na reakce zaměstnavatelů. Pokud máte jiný názor, můžete aktivně sami oslovovat registrované firmy, které práci nabízejí, ať již jde o gastro-zařízení samotné či personální agentury. A pokud do své osoby chcete vyloženě investovat, můžete si zakoupit zvýhodněné  zobrazení profilu. Ale není to podmínkou. V základní variantě je pro uchazeče vše zdarma a vše je plně funkční. Profily zdarma nejsou oproti placeným nikterak znevýhodněné, třeba zkráceným obsahem. Ovšem ty placené jsou lépe vidět.

Takže si studenti nebo vlastně kdokoliv, může na svou budoucnost připlatit?

Ano. Ale například oproti cenám za vzdělání jsou to drobné. A patrně byste nenašel rodiče, který by neobětoval pro svého potomka několik desetikorun.

To jsou opravdu směšné částky. Ale jak jsou na tom firmy? Také mají vše zdarma?

Nikoli. Firmy a personální agentury generují na rozdíl od studentů zisk. Pokud hledají kvalitní pracovní sílu, musí do ní něco investovat. Tak to bylo a bude. Provoz portálu si na sebe musí vydělat a v žádném případě by to neměli platit uchazeči. Nicméně do konce roku 2015 jsou všechny služby zdarma a to jak pro studenty, tak pro firmy. Během této doby bychom chtěli celý portál vyladit podle připomínek a podnětů všech zúčastněných stran a jelikož v takové chvíli považujeme všechny zúčastněné za partnery, zdá se nám férové zpřístupnit služby bez poplatků.

Obsahuje portál i nějakou unikátní věc?

Ano. Registrovaný uchazeč může například oslovit bývalého zaměstnavatele a požádat ho o hodnocení. Hodnocení pracovníka se pak zobrazí přímo na daném profilu. Zaměstnavatel pak má další kritérium pro výběr zaměstnance.

Tak to je opravdu skvělé. Děkuji za rozhovor, přeji Vám i Gastrofleku hodně úspěchů a především profesionální obsluhu, všude kam se vrtnete.

Registraci, která je do konce roku zdarma, si můžete vytvořit na adrese www.gastroflek.cz.

 
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru