Ptačí hodinky se zúčastnilo už 21 tisíc dobrovolníků. Lidé mají čas na poslání výsledků do 15. ledna
Ilustrační foto: CC0
Zajímavosti

ČR - Celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách se 6.–8. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 21 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste.

Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 15. ledna na ptacihodinka.cz. Poté je začne Česká společnost ornitologická odborně vyhodnocovat. Očekává, že finální očištěné výsledky bude mít ve druhé polovině ledna.

Díky velkému množství dobrovolníků, kteří se do Ptačí hodinky zapojili, ČSO získá důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. „Aktuální počet (9. ledna v 11:00) odevzdaných sčítání je 14 539 od 21 746 účastníků,“ komentuje průběžný stav koordinátor Ptačí hodinky Ondřej Belfín.

Loni se celkový počet sčítání vyšplhal na 24 365. „Letos se zřejmě nepodaří navázat na každoročně rostoucí počet účastníků. Domníváme se, že na vině je nadstandardně teplé lednové počasí, během kterého létalo na krmítka méně ptáků nebo dokonce žádní, protože v okolní krajině měli dostatek vhodné potravy. Nicméně i nulová pozorování jsou pro nás důležitá a budeme rádi za jejich zaznamenání. „Prázdná“ pozorování tvoří prozatím 2 % sčítání,“ sděluje Belfín.

Průběžné výsledky zde: ptacihodinka.cz/vysledky-tabulka/

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. I když ke sčítání nebylo nutné ani vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z jejich okolí. „Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě mezi nejčastěji pozorovanými druhy sýkora koňadra, kterou následují sýkora modřinka a kos černý,“ říká Belfín.

Sčítání probíhalo od 6. do 8. ledna, lidé mají čas na poslání výsledků do 15. ledna.

Ornitologové během víkendu také vyzývali účastníky k zaslání fotografií ze sčítání. Sešlo se jich několik stovek a ke zhlédnutí jsou na Flickru ČSO. Lidé mohou i nadále nahrávat fotografie.

Pomocí dlouhodobého projektu ČSO ve spolupráci s veřejností zjistí více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalí další zajímavé výsledky. „Ptačí hodinka je sice už za námi, ale krmítko bychom měli i nadále sledovat a pečovat o něj. Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme. Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout. Zároveň je potřeba pozorování ohlásit na birdlife.cz/choroby-formular, kde jsou i další informace. Je nutné také informovat sousedy, kteří mají krmítka,“ sděluje Dita Hořáková z ČSO.

Ptačí hodinka je pouze jedním z programu občanské vědy ČSO, do kterých se může veřejnost zapojit. Další programy jsou na https://www.birdlife.cz/obcanska-veda/.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru