Bílina - Práce na Integrovaném centru prevence v současné době finišují. V budově budou zhruba od druhé poloviny září poskytovány sociální služby nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi a dále zde vznikne zázemí pracovníků a klientů terénních programů.
Poskytování sociálních služeb bude přínosem zejména v rámci prevence kriminality, v prevenci sociálního selhávání ve společnosti, ve smysluplném trávení času jinak neorganizovaných dětí a mládeže, v motivaci ke vzdělávání a prvních kroků k zařazení mládeže na trh práce, zajištění poradenství v oblasti práva a sociálních věcí.
Na projekt byla městu Bílina schválena v rámci Integrovaného operačního programu dotace ve výši 15 milionů korun. Částka vychází z ukončených výběrových řízení a pokryje 100% uznatelných výdajů projektu.
Projekt je financován z Evropského fondu regionálního rozvoje a státního rozpočtu ČR.
Centrem se zabývá ministerstvo
Na ministerský stůl se ale dostala žádost o prošetření usnesení, kterým rada schválila peníze na vícepráce na Integrovaném centru prevence (ICP). Jde o částku 487 tisíc korun, kterou zastupitelé města dvakrát neschválili k proplacení.
Podnět k prošetření poslali na ministerstvo vnitra zastupitelé za TOP 09. Nelíbí se jim, že rada města zastupitele obešla.
„Podle nás jde o nezákonné jednání a dost svérázný výklad zákona o obcích," říká k tomu bílinský zastupitel Pavel Pastyřík (TOP 09).
Město své rozhodnutí, schválit peníze na vícepráce radou, pak podkládá rozborem právníků. „Zeptali jsme se jich, jestli zaplacení víceprací je v kompetenci rady. Oni nám udělali rozklad a řekli, že ano," vysvětluje starosta města Josef Horáček.
„Osobně jsem to pochopil tak, že u přesunu peněz z akcí již zastupiteli schválených, není potřeba souhlasu zastupitelů," řekl Jaroslav Bureš, vedoucí odboru nemovitostí a investic Městského úřadu v Bílině.
Rada města tak schválila přesun finančních prostředků v rámci schváleného rozpočtu odboru nemovitostí a investic na akci „Rekonstrukce objektu Integrovaného centra prevence".
S tím ale nesouhlasí zastupitelé z klubu TOP 09. Podle nich směrnice města o rozpočtových pravidlech mluví jasně. Rada smí v případě víceprací rozhodnout nejvýše o částce 100 tisíc korun.
Ministerstvo vnitra tak nyní řeší, zda rada pochybila, když schválila přesun peněz na zaplacení víceprací v částce několikrát převyšující částku danou rozpočtovými pravidly. Ministerstvo vnitra tak bude chtít od města vyjádření a potřebné podklady. Ty budou právně posouzeny, první závěry lze očekávat v druhé polovině září.