Sobota 6. červen 2020
Svátek má Norbert

Dubí – Zapomenutou slávu míst v Dubí, která v minulosti patřila k oblíbeným výletním cílům, případně nesou hodnotnou vazbu k lokální historii, se snaží obnovit Spolek historie města Dubí. Skupinka zhruba pěti lidí ve svém volnu mapuje, nachází a probouzí znovu k životu lokality, které už mnohdy nenajdeme ani na současných mapách. Nedávno například upravili vyhlídku na základech původního skokanského můstku a obnovili pomník Kreibich Stein u cesty na Barvář.

Posledním počinem spolku je zpřístupnění Ptačího vrchu a renovace tamního odpočinkového místa. „Rozhodli jsme se, že zpřístupníme jedno z nejhezčích, turisty kdysi hojně navštěvovaných míst první republiky, Ptačí vrch, zvaný dříve Vogelherd,“ informuje zakladatel spolku Jiří Kašpar. Jak dodává, Ptačí vrch se nachází nedaleko lázní, u jedné z lázeňských vycházkových tras.

Místo v průběhu let pod náletovým porostem téměř zmizelo a z původního buku s kamennou obezdívkou, který tu stával, zbyl jen pařez. „Vysekali jsme přístupovou cestu, odstranili nálety a instalovali vrcholový kámen. Většina plošiny už je vyčištěná a obezdívka, která zároveň sloužila k posezení a odpočinku turistů, je z velké části dokončená.“ Nadšencům dubského spolku se podle Kašpara podařilo v rámci obnovy Ptačího vrchu dokonce objevit část původní cesty, která sem vedla od Barváře.

Informace o zmizelých a zapomenutých místech hledají členové spolku, ve starých materiálech, pohlednicích, mapách. Také ale na základě informací, které jim poskytnou zdejší pamětníci. O ptačím vrchu se například dozvěděli z článku, vydaného před devadesáti lety. Ten pojednával o výletu turistů z Litvínova právě na Ptačí vrch v Dubí. „Zajistili jsme opětovné vyznačení Ptačího vrchu i na portálu mapy.cz a brzy se v mapě objeví i vyznačená cesta. Na vrchol chceme ještě instalovat informační ceduli s dobovými fotografiemi,“ dodává k zatím poslední akci spolku Jiří Kašpar.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací