Pondělí 1. březen 2021
Svátek má Bedřich

Krásné Březno – Padesáté narozeniny slaví dnes (v sobotu 5. října) obyvatel ústecké zoo orangutan Ferda. Oslava začíná ve 12.30 hodin u jeho venkovní expozice.

„Toto životní jubileum činí tohoto křížence orangutana bornejského a sumaterského nejstarším jedincem v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Ferda se narodil v německé Zoo Frankfurt a do ústecké zoo přišel v roce 2002 z pražské zoologické zahrady, kterou v daném roce postihly ničivé povodně. Popřát mu přijde i jeho bývalý ošetřovatel Marek Ždánský, který si pro něj připravil i originální dárek,“ uvedl Matěj Kynšt z ústecké zoo.

Mluvčí ústecké zoo Nikola Roštejnská doplnila, že si v sobotu 5. října zahrada připomene Světový den zvířat, který každoročně připadá na 4. říjen, den úmrtí svatého Františka z Assisi proslulého láskou ke všemu živému. „V České republice se slaví Světový den zvířat od roku 1994. Tento den využíváme jako příležitost pozvat do zoo adoptivní rodiče, patrony a další přátele naší zahrady, kteří zoo věnují svou přízeň po celý rok. Akce nese název Den přátel zoo a je určena pouze pozvaným, kteří s námi spolupracují již řadu let a na ,své´ zvíře přispívají pravidelně,“ uvedla Nikola Roštejnská.

Součástí programu měly být i křtiny mláděte tučňáka brýlového, které z důvodu úhynu nemohou proběhnout. „Mládě se jevilo zcela zdravé, chodilo plavat do velkého bazénu a nic nenasvědčovalo zdravotnímu problému. Ze dne na den se začalo držet stranou, proto bylo přesunuto do vnitřní ubikace, kde se zjistilo, že špatně dýchá. I přes okamžitou léčbu se ho nepodařilo zachránit. Následnou pitvou bylo zjištěno, že se jednalo a aspergilózu, na kterou jsou tučňáci velice citliví a prakticky vždy končí onemocnění úhynem,“ sděluje zástupce ředitele pro zoologii a zahradnictví Lukáš Štěrba.

Se začátkem měsíce října se změnila i otevírací doba zoo, začala platit tzv. přechodná sezóna. „Zoo je otevřena od 9.00 do 17.00 hodin a návštěvníci platí snížené vstupné, tedy 110 Kč dospělí a 55 Kč děti. Během celého měsíce mohou návštěvníci shlédnout ještě několik předváděcích akcí a setkání u zvířat - krmení tuleňů (víkendy, 10.00 hodin a 15.30 hodin), enrichment u orangutanů (denně, 10.15 hodin), setkání u tučňáků (denně, 10.30 hodin), cvičení slonů (denně, za příznivého počasí, 11.30 hodin s půlhodinou tolerancí), krmení piraň (sobota, 12.15 hodin) a cvičení u slonů (denně, 14.30 hodin),“ uzavírá Nikola Roštejnská.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací