Úterý 2. červen 2020
Svátek má Jarmil

Rechenberg – Vyvrcholením II. symbolického propojení moldavské a freiberské dráhy byl v neděli 15. září exkluzivní chrámový koncert v kostele v německém Rechenbergu. Představil se na něm vynikající teplický soubor Collegium hortense, který přednesl oratorium Jakoba Trautzla Saul aneb Síla hudby.

Kromě významných osobností saské lokální politické a kulturní scény přijali pozvání i představitelé české strany. Například náměstek teplického primátora Jiří Štábl, starosta města Dubí Petr Pípal, starosta města Osek Jiří Macháček, zástupci Českojiřetínského spolku nebo organizačního týmu, který symbolické propojení pořádal a další významní hosté.

1609rechenberg1

Dílo Jakoba Trautzla vypráví o prvním izraelském králi Saulovi. Prostřednictvím poetických obrazů je oslavovaná vlídnost Boha, ale také jeho rozhodnost a spravedlnost. V roli Davida, pastýře vystoupil v Rechenbergu tenorista Václav Vallon. Daniel Kfelíř (bas) se představil v roli Prvního krále izraelského, Saula. Sopranistka Bronislava Smržová v roli Mikal, Saulovo dcery a Miroslava Časarová v roli Saulova syna Jonatána. Sbormistrem Collegium hostensis je uznávaný a několikrát oceněný autor řady duchovních skladeb, Jan Zástěra.

1609rechenberg3

Exkluzivní chrámový koncert měl za cíl kromě finálního završení akce, která směřuje k obnovení historického propojení mezi Teplickým Semmeringem, čili Moldavskou dráhou a městem Freiberg, také připomenutí 400. výročí postavení prvního rechenbergského kostela. Nedělní koncert navštívily stovky posluchačů, kteří mimořádný hudební zážitek odměnili nadšeným potleskem. Příjemné nedělní odpoledne se neslo nejenom v duchu propojení uvedených železničních tratí, ale také vzájemnosti na poli společenských aktivit. Což ostatně charakterizovalo i motto akce: Český Osek a Saský Rechenberg mají společné kořeny.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací