Neděle 16. květen 2021
Svátek má Přemysl

Ústecký kraj – Oblak čočkovitého tvaru, vzdáleně připomínající létající talíř, se objevil v úterý ráno na nebi nad Ústeckým krajem. Naše čtenářka úkaz sledovala z Řetenic cestou do práce. Bylo půl sedmé.

Odborně se podobným oblakům říká lenticularis. Název vychází právě z tvaru a v překladu znamená čočkovitý. V minulosti se už stalo, že si oblaky lenticularis pletli s UFO.

Vznik oblaku se dá ale jednoduše popsat vědecky. Vznikají často nad hřebeny hor a vrcholky kopců. Při stoupání například přes kopec se vzduch ochlazuje. Po vystoupání na určitou výšku a ochlazení na dostatečně nízkou teplotu dojde ke kondenzaci vodní páry a vzniká oblak. Ten drží často dostatečně dlouho v nezměněné podobě.

Tvořte i vy s námi aktuální a pestré zpravodajství pro ostatní čtenáře. Povedlo se vám zachytit nějakou kuriozitu? Jste svědky aktuálního dění? Máte čerstvé informace z provozu na našich silnicích? Napište nám, pošlete nám fotku či video na WhatsApp 737 058 283, do zpráv na Facebooku či mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Děkujeme.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací