Sobota 26. září 2020
Svátek má Andrea

Most – Co všechno musí předcházet tomu, než doma otevřete kohoutek a umyjete si ruce teplou vodou? Teplárna u Mostu pozvala lidi na neobvyklou prohlídku jejích prostor, kde vyrábí teplo pro desítky tisíc domácností v Mostě a Litvínově. A vše jim vysvětlila.

Před branou United Energy a její dceřiné společnosti Severočeská teplárenská se schází šest desítek lidí. Zaregistrovali se na netradiční prohlídku průmyslových prostor. Rozděleni na tři skupiny procházíme celý areál.

United Energy patří k předním českým nezávislým producentům elektrické energie a tepla na severu Čech, a to od dob svého vzniku, tedy od padesátých let minulého století. Provozuje elektrárnu s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla v Komořanech u Mostu, o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 239 MWe. Zásobuje teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově a další podnikatelské subjekty v regionu Mostecka a to prostřednictvím dceřiné společnosti Severočeská teplárenská, která je majitelem tepelných rozvodných zařízení. Elektřina jde do veřejné rozvodné sítě.

Začínáme v uhelném skladu. Devadesát tisíc tun uhlí, které tu zrovna jsou, přivážejí vlaky z uhelných lomů u Bíliny či Tušimic, občas z Německa. Uhlí se musí zpracovat v třídiči a drtiči, poté se dopravuje ke kotlům. Těch je z původně deseti funkčních sedm, když jsme zde my, běží dva z nich. Každý spolkne na pět set tun uhlí denně.

Přítomní se dozvídají, že voda, která je zde zapotřebí, se přivádí z řeky Ohře. Kousek pod Nechranickou přehradou začíná potrubí, které vede až sem. Mimochodem – napouštělo se z něj i jezero Most.

Důležitou součástí je i vápencové hospodářství. Vápenec se přidává k uhlí kvůli odsíření. Do Komořan jej vozí kamiony z Čížkovic.

A pak už následuje prohlídka kotlů. Ty mají několik desítek metrů na výšku. Do jednoho, samozřejmě nefungujícího, můžeme i nahlédnout. Takový pohled se povede jen málo lidem.
Když kotle ohřejí potřebnou páru a spálí palivo, zbylý popílek se zbytky vápence se mísí s vodou. Takzvaný aglomerát, jak tady materiálu říkají, se potom používá třeba jako základ pod asfalt při stavbě silnic.

Díváme se i do turbínové haly. Každá z turbín poháněná parou zde má jinou barvu, podle kotle, ke kterému patří. A je zde i potrubí, které vede horko do Mostu i Litvínova. Tam se předává ve výměníkových stanicích a proudí zpět k dalšímu ohřevu.

Princip teplárny a elektrárny je veskrze jednoduchý. Aby vše fungovalo v rozměrech, které jsme si měli možnost prohlédnout, je ale přesto komplikovaná záležitost. Složitost všech zařízení ostatně můžete vidět v našem videu a na fotografiích.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací