Pátek 3. prosinec 2021
Svátek má Svatoslav

Teplicko - V noci na neděli 10. října a v noci na pondělí 11. října teploty v České republice spadly až pod -10 °C. Mráz se však nevyhnul ani (velko)městům, resp. nížinám neboli polohám pod 400 m n. m. Padly desítky teplotních rekordů, některé i v západních a v severozápadních Čechách. Vzápětí se objevil první sníh, byť jen na hřebenech hor a často se ani nedržel. Poprašek se přechodně objevil na Pradědu anebo na Sněžce. Nicméně zima v pravém slova smyslu se zatím k moci nechystá, koneckonců je teprve polovina října čili meteorologického podzimu. Dlouhodobé výhledy nevylučují atakování hranice 20 °C, avšak důvěryhodnost dlouhodobých výhledů je srovnatelná s důvěryhodností českých politiků.

Na šumavské Jezerní slati během nedělního rána teploměr ukázal až -10,2 °C. Nižší teplota v Čechách, na Moravě a ve Slezsku naměřena nebyla. Mrazivé počasí sevřelo i Ústecký kraj. Příkladem stanice v Kopistech u Mosteckého jezera hlásila až -2 °C, a to jak v neděli, tak v pondělí. Rovněž Teplice prožily mrazivý úvod nového týdne, pondělní ráno nadělilo až -2 °C. Vlastně chybělo jen několik desetin stupně Celsia k překonání rekordu z roku 1975, který má hodnotu -2,3 °C. Historické záznamy se přepisovaly třeba v Doksanech, které prožily nejmrazivější 10. i 11. říjen, a to přinejmenším od roku 1961. Neděle přinesla až -2,8 °C, pondělí pak až -4,1 °C.

A co dál?

13. října: Příliv chladného a vlhkého vzduchu od severozápadu, tzn. ze Severního moře (Atlantického oceánu). Mraků po celý den celkem dost, přeháněk ale poskrovnu. Nejpravděpodobnější budou v Krušných horách s tím, že by byly vesměs dešťové. Taková kosa zkrátka ještě není a nebude. Nejvyšší odpolední teploty okolo 6 až 10 °C, nejnižší ranní teploty kolem 5 až 1 °C.

14. října: Severozápadní proudění se změní na západní. Jenomže jen dočasně. Už odpoledne znovu povane severozápadní větřík, resp. k nám bude proudit chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu mezi další tlakovou výší nad Britskými ostrovy a rozsáhlou tlakovou níží nad severní Evropou. Oblačnosti hodně, ještě více než ve středu. Jinými slovy většinou zataženo, až k večeru/večer možná trošičku oblačnosti ubude, ale fakt jen trošičku. Ráno a dopoledne podle všeho sprchne, a to ve všech nadmořských výškách. Nejvyšší odpolední teploty okolo 7 až 11 °C, nejnižší ranní teploty kolem 7 až 3 °C.

Víkend by nemusel být úplně marný, ale ani počasově snový. Víkend probereme později.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací