Středa 21. duben 2021
Svátek má Alexandra

ČR - V Česku začalo měsíční hromadné testování obyvatelstva antigenními testy, které jsou schopné prokázat aktuální nákazu novým koronavirem. Potrvá zatím do poloviny ledna a můžete jej podstoupit jednou vždy každých pět dní.

Za provedený test neplatíte. Musíte mít ale kartičku pojištěnce, doporučována je s sebou také občanka. Do sítě testovacích míst jsou zapojeni také někteří praktici a ambulantní specialisté. Zda je mezi nimi i váš lékař, si ověřte zde nebo telefonicky a případně se objednejte. Testuje se také v nemocnicích Krajské zdravotní (KZ). Test bude zájemci proveden na základě objednání v rezervačním systému na webu KZ (najdete jej zde), který je pro antigenní testy obyvatelstva již nastaven. V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a Nemocnici Most bude stávající odběrové centrum rozšířeno o odběrový stan.

Jak takový test vypadá? Redaktor našich webů podstoupil antigenní testování v minulých dnech ještě před spuštěním plošných dobrovolných testů. Jde o proceduru na patnáct minut. I přes počáteční obavy je třeba říci, že rozhodně nejde o bolestivý úkon. Pro někoho ale může být lehce nepříjemný.

Po vyplnění formuláře zdravotní sestra zavede do nosu úzkou tyčinku. V tu chvíli jde asi o nejhůře vnímanou část testu, kdy cítíte spíše úlek a lechtání. Již testovaní lidé se ale shodují, že velmi záleží na zkušenostech a přístupu zdravotnického personálu. Zatímco někde zvládnete odebrání vzorku s úsměvem, jinde může ke konci vyhrknout i slza.

Po krátkém zakroucení tyčinkou na nosní sliznici je vytažena a po použití takzvaného pufrovacího roztoku je kapka se vzorkem aplikována na test. Ten vypadá obdobně jako různé domácí CRP testy, přirovnat se dá i k těhotenskému testu. Vidět jej můžete na naší fotografii.

Výsledek je známý za okamžik, nejdéle se uvádí patnáct minut. Pokud máte příznaky a pozitivní výsledek z antigenního testu, je to považováno za potvrzenou nákazu. Pokud antigenní test ukáže pozitivitu u člověka bez příznaků, musí nemoc potvrdit PCR test.

Antigenní testy jsou podle Ministerstva zdravotnictví rychlé, spolehlivé a dokáží rozeznat aktuálně nakažené.

Takže shrnuto: Jde o krátký „zákrok“, kterého se není třeba nijak obávat. Rezervační systémy se rychle plní. A ne, na tyčince opravdu není žádný čip. Testování rovněž není očkování. I to někteří lidé zaměňují.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací