Středa 22. březen 2023
Svátek má Leona

Proboštov – Objekt bývalé restaurace Beseda v Proboštově po mnoha letech konečně ožije. Ještě do konce léta tady najde zázemí knihovna a některé služby. Nemovitost nechalo vedení obce rekonstruovat už mezi lety 2010-2017. Od té doby budova sloužila jen nárazově a o konceptu jejího využití bylo rozhodnuto až nedávno. Náklady na opravy se vyšplhaly na 8,6 miliónu korun a Proboštovským se podařilo pokrýt je částečně dotacemi.

„Knihovna doposud sídlila v prvním patře obecního úřadu, což nebylo optimální jak pro úřad, tak pro chod knihovny,“ uvádí k přesunu organizace, k němuž dojde ještě do konce prázdnin, místostarosta Roman Nešetřil. „Provozní doba knihovny byla podřízená provozním hodinám úřadu a knihovna tak mohla mít otevřeno pouze ve středu a v pondělí. Na druhou stranu, návštěvníci knihovny, kteří do budovy přicházeli v době úředních hodin, znamenali pro zaměstnance radnice určitou zátěž.“

Knihovna podle Nešetřila získá velkou část přízemních prostor v Besedě a její umístění uvítají i samotní čtenáři. Ti mnohdy po chodbách obecního úřadu bloudili. „Pro starší návštěvníky knihovny budou přízemní prostory lépe přístupné a knihovna obecně získá výhodnější strategickou polohu. Navíc zde bude možnost vytvoření komunitního centra,“ sčítá pozitiva nového sídla knihovny Nešetřil. Jak dodává, v prostorách, kde knihovna doposud sídlila, bude vytvořený archiv úřadu.

„Naše paní knihovnice, Zdeňka Hlaváčková, získala posilu, proto dojde k rozšíření provozní doby knihovny a centra. Současně jsou vypsaná výběrová řízení na poskytovatele rehabilitačních služeb v přízemí objektu a na zubního lékaře, pro kterého je připravený prostor v prvním patře,“ upřesňuje další nabídku služeb v Besedě Nešetřil.

Jako první se do zrekonstruovaného objektu z budovy obecního úřadu přestěhovala praktická lékařka Zuzana Lojková, která tady začala ordinovat už od pondělí 13. července. Její ordinaci najdou občané v prvním patře. Pohybově handicapovaní pacienti mohou využít bezbariérového přístupu ze dvora.

Do uvolněných prostor po lékařce a rehabilitaci v budově radnice se přestěhuje obecní policie. Získá tak konečně samostatné a důstojné prostory. „V současné době realizujeme v obci kamerový systém a v novém sídle policie bude pro něj potřebné zázemí. Počítáme zde také s umístěním kotce pro odchycené psy, což ve stávajících prostorách nebylo možné,“ dodává Roman Nešetřil. Obec má dva strážníky. Záměr přijmout třetího zmařila situace kolem pandemie a následná redukce obecního rozpočtu. „Uvidíme, jak na tom obec bude, ale rádi bychom počet strážníků rozšířili na tři,“ uzavírá Nešetřil.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz