Pátek 1. červenec 2022
Svátek má Jaroslava

Hrobčicko – Konec týdne na Hrobčicku patřil 12. Podzimnímu setkání rodáků a přátel Hrobčicka. V pátek 4. října dopoledne přijala hosty na bílinské radnici starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová, následoval společný oběd v restauraci U Lva a výprava se poté přesunula na radnici do Hrobčic. Podle tamní starostky Jany Syslové dorazilo na setkání kolem 20 rodáků. V pátek si stihli ještě prohlédnout kostel v Chouči a také bílinský zámek.

Sobotní den trávila skupina převážně v Bílině. Hosté si prohlédli Smetanovu vilu a Inhalatorium Kyselka. Na Mírovém náměstí zhlédli Masopustní veselici spolku Veselý Venkov z Červeného Újezdu, který vystoupil v rámci získaného ocenění Regionální produkt Krušnohoří. V neděli je čekala v Mukově bohoslužba a pietní akt na hřbitově v Mrzlicích u Kříže úcty obětem světových válek.

V rámci setkání rodáků se v mrzlickém kostele sv. Jakuba konalo slavnostní zpřístupnění opravené věže. Té požehnal vikář P.ThLic. Marcin Saj a poté byla poprvé zpřístupněná veřejnosti. Slavnostní atmosféru podtrhlo vystoupení dětí ze Základní umělecké školy Gustava Waltera z Bíliny pod vedením Veroniky Duchoslavové. Součástí slavnosti byla i výstava drobných keramických předmětů v interiéru kostela a v ochozu pod věží si mohli návštěvníci prohlédnout stálou expozici fotografií Lenky Sondergaardové, rozené Voitové. Její snímky mapují průběh rekonstrukce kostela v letech 2013-2014. Lenka Voitová z Mrzlic pochází a ve zdejším kostele byla také pokřtěná.

0710mrzlicekostel2

Na slavnosti vystoupily děti ze ZUŠ Gustava Waltera z Bíliny. Foto: Ilona Kaulfuss

Na opravu věže mrzlického kostela získala obec finance z různých zdrojů, včetně dotačních projektů, ale také od některých jednotlivců, rodáků z Hrobčicka. Obec postupně opravuje sakrální památky ve všech osmi spádových obcích. Naposledy se podařilo například renovovat barokní vstupní bránu hřbitova v Chouči. „U mrzlického kostela už jsou opravené obě kované branky a v dalších opravách budeme pokračovat, jakmile seženeme potřebné finance,“ informovala starostka.

Z vyhlídkové věže mrzlického kostela si mohou nyní návštěvníci obce dopřát úžasný výhled po celý rok. Okolní krajina, které dominuje Bořeň, nabízí úchvatné pohledy. „Na návštěvě kostela a vyhlídkové věže je třeba se předem telefonicky domluvit s panem Bolkem, který má od objektu klíče,“ upozorňuje případné zájemce Jana Syslová. Telefonní číslo je 725 520 737.

Kudy tam?

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz