Pátek 1. červenec 2022
Svátek má Jaroslava

Teplice - V pátek 11. února se v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí konala zádušní mše za sochaře a malíře Pavla Kartáka. Renomovaný umělec zemřel v neděli 23. ledna tohoto roku ve věku 80 let. Na zádušní mši, kterou kněz zahájil v 17 hodin, se přišli kromě manželky, keramičky Aleny Marie Kartákové a dětí s rodinami, s umělcem rozloučit i přátelé, kolegové a známí. Rekviem, modlitba za spásu duše zemřelého, pak zněla zcela zaplněným kostelem.

Sochař a malíř Pavel Karták se narodil 7. ledna 1942 ve Stříbřeci v okrese Jindřichův Hradec. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hraišti, kde se seznámil se svojí manželkou Alenou. V roce 1968 zahájil studium Akademie výtvarných umění v Praze, které nedokončil. V letech 1980-1985 působil jako učitel výtvarného oboru na LŠU v Teplicích (dnešní ZUŠ). Jeho díla jsou zastoupená v českých i zahraničních sbírkách a jsou také součástí veřejných expozic.

edeniky 1776

Pavel Karták žil a pracoval se svojí ženou Alenou Marií Kartákovou v Krupce. Manželé spolu žili více než padesát let a před několika lety oslavili zlatou svatbu. Kromě řady obrazů, v nichž jsou hojně zastoupené krajinomalby s tématikou jižních Čech, je Pavel Karták autorem mnoha sochařských děl, umístěných ve veřejném prostoru. Kupříkladu sochy Panny Marie s lípou, která dominuje kašně na náměstí v Bohosudově, busty Herty Lindnerové ve stejnojmenném parku v Krupce nebo památníku obětem 1. světové války na krupském hřbitově.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz