Neděle 9. srpen 2020
Svátek má Roman

Teplice – Nová kniha Sklo ze Mstišova 1956-1964 kurátorky sbírek užitého umění Regionálního muzea v Teplicích, Jitky Bažantové, byla slavnostně pokřtěná ve čtvrtek 27. února v téměř zaplněném rokokovém sále teplického zámku. Autorce přišla k úspěchu poblahopřát řada osobností z uměleckých i vědeckých kruhů, přátelé a známí. Křtu publikace, vydané v nákladu tři sta kusů, se ujal kamarád Jitky Bažantové, Martin Ryba. A křtilo se šampaňským, jak velí tradice.

Kniha zachycuje genezi produkce dekorativních předmětů z těžkého hutního skla v období let 1956-1964, kterou se mstišovská sklárna proslavila u nás i ve světě. Kromě informací o výrobě, historii sklárny, výrobních postupech obsahuje řadu snímků výrobků netradičních tvarů, zajímavé barevnosti a jejích variant, přináší informace o speciálních způsobech dekorování, jako jsou třeba vzduchové bublinky a zdůrazňuje jeden z hlavních rysů, kterým jsou jemné tóny v kontrastu s masivní hmotou hutního skla. Jitka Bažantová v publikaci představuje i jednotlivé kmenové autory výrobků, kterými byli František Zemek, Hana Machovská, Vladimír Míka a také ředitel mstišovské sklárny Karel Zemek. Knihu si mohou zájemci zakoupit v pokladně teplického muzea.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací