Čtvrtek 24. září 2020
Svátek má Jaromír

Litvínov – Měsíc života prožila šestice studentů Litvínovské Scholy Humanitas v jižním Irsku v okolí města Cork. Dostali se tam v rámci programu Erasmus+. Bylo to pravděpodobně zatím nejdelší období v jejich životě, kdy byli vzdáleni od svých rodin, přátel, školy. Vrátili se plni nových zážitků, zkušeností, zdokonalili se v angličtině.

Dostat se do programu Erasmus je pro české školy boj. Schola Humanitas uspěla. A jednoduché není vybrat ani vhodné studenty. Ze čtyř desítek přihlášených jich učitelé na základě svého hodnocení vybrali dvanáct. Druhá šestice poletí v dubnu na Maltu.

„Žáci díky Erasmu osobnostně rostou. To je to, co u nás podporujeme. Měsíc v cizině jim navíc pomůže i jazykově, musí komunikovat v rodinách, na pracovišti,“ přibližuje zástupce ředitele Ladislav Turbák.

A jaký onen měsíční pracovní pobyt byl? Studenti žili v irských rodinách, často s dalšími zahraničními studenty. Přes den pracovali. „Nečekala jsem, že se dostanu do Erasmu vzhledem k tomu, že jsem v maturitním ročníku. Bylo to fajn bydlet měsíc někde jinde a vyzkoušet si pracovat v evropsky vyhlášené zahradě,“ říká Tereza Benešová. V rodině bydlel i student z Indie, mohli tak srovnávat i život v tak daleké zemi. Své hostitele chválí. „Vařili nám, měli jsme spoustu irského jídla, ochutnali jsme i indické,“ dodává. A aby nezůstali pozadu, servírovali Češi naopak řízek s bramborovým salátem.

V kontaktu se svojí hostující rodinou zůstává Jakub Šic. I on bydlel společně s několika Indy. „Určitě to posílilo můj kulturní rozhled,“ svěřuje se.

1211irsko2

Studenti prováděli zahradnické práce. Foto: Schola Humanitas

A jakou práci konkrétně čeští studenti vykonávali? Matěj Novotný si vybral dopředu zahradnické práce v zoologické zahradě, stejně jako Jan Peška. „Každý den byl jiný, jen jsme nemohli pracovat se zvířaty, věnovali jsme se proto zahradničení. „Člověk si zkusil samostatnost, žít a bydlet sám a daleko,“ uvádí. Upozornil třeba na to, že na rozdíl od Česka v Irsku neexistuje systém studentských slev, a tak je vše finančně náročnější. Třeba cestování. Autobusy jsou tam pomalé, naopak skvělý je systém železnic. Studenti si udělali čas i na výlety. Byli v přírodě a v Dublinu, podívali se k moři. „Po kolena jsme se vykoupali. Voda byla přece jen studená,“ poznamenává Taťána Brough.

1211irsko1

Byl čas i na cestování. Foto: Schola Humanitas

Své osmnácté narozeniny oslavil za mořem Jan Ševčík. Byl ubytovaný u staršího páru, který mu přichystal překvapení v podobě dortu. „Společně jsme to oslavili,“ vzpomíná po nedávném návratu.

„Účast v Erasmu přináší studentům všeobecný rozhled. Razíme teorii, že škola by měla být nejenom o vyučování, ale také o tom, aby ji studenti prožili, aby měli spoustu zajímavých zážitků,“ říká ředitel školy Milan Šťovíček.

Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě. Disponuje rozpočtem ve výši 14,7 miliard eur, z něhož poskytuje více než 4 milionům Evropanů příležitost studovat, vzdělávat se a získávat zkušenosti v zahraničí.

Aktuálně

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací