Úterý 4. srpen 2020
Svátek má Dominik

Teplice – V úterý 8. října, od 19 hodin, se v prostorách kostela Bartholomeus koná vernisáž ojedinělé výstavy. V Teplicích bude po dlouhých letech veřejnosti znovu představeno dílo ruského výtvarníka, akademika Borise Alieva. Několik desítek olejů pochází ze soukromé sbírky teplického radního Josefa Bendy, který uspořádání výstavy inicioval a připravil jí koncepčně i po stránce organizační.

Boris Aliev byl ve své domovině svého času uznávaným malířem. Působil jako profesor na výtvarném institutu v Leningradu. Do Čech emigroval se svojí ženou v roce 1997. Plný nadějí utekl do země zaslíbené, jak říkával. V Rusku mu totiž bylo postupně znemožňováno vystavovat, až došlo k zákazu zveřejňování jeho tvorby. Na protest tehdejšímu politickému nátlaku zapálil Aliev uprostřed leningradského náměstí několik svých děl. Se ženou později Rusko opustil a našel druhý domov v Teplicích.

Život výrazného talentu, neuvěřitelných uměleckých dispozic však neměl v emigraci dlouhého trvání a vyústil v osobní tragédii. Žena Alieva spáchala sebevraždu a výtvarník se dostal na dno svých fyzických i psychických sil. Propadl alkoholu, uzavřel se do sebe a stala se z něj lidská troska. V té době mu pomáhali, aby alespoň přežil, výtvarník Petr Reimann, radní Josef Benda ale také například předseda židovské obce Chaim Klein. O tom, co se s Alievem později stalo, nejsou k dispozici žádné informace. Poslední stopa Borise Alieva vede na Moravu do jedné z léčeben. Podle Petra Reimanna byl ale Aliev už tehdy ale v tak špatném stavu, že je nemožné, aby v současné době ještě žil.

Výstavou v Bartholomeu chce Josef Benda vzdát hold tomuto neobyčejnému umělci a jeho dílu. Návštěvníci vernisáže budou mít možnost seznámit se s rozsahem jeho tvorby, nezaměnitelným Alievovým rukopisem, s pracemi, ze kterých v kontrastu s osudem autora září pohoda, radost a svěžest. Součástí vernisáže bude i několik filmových dokumentů z doby, kdy Aliev, ještě plný síly a nadějí, působil a tvořil ve svém rodném Rusku.

Aktuálně

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-teplicko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací