ČR – Osmého ročníku celorepublikového sčítání ptáků nejen na krmítkách se 9.–11. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 26 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 18. ledna na ptacihodinka.cz. Poté je začne Česká společnost ornitologická (ČSO) odborně vyhodnocovat. Očekává, že finální očištěné výsledky bude mít do konce ledna.
Díky velkému množství dobrovolníků, kteří se do Ptačí hodinky zapojili, ČSO získá důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. „Aktuální počet (11. ledna v 18:00) odevzdaných sčítání je 18 960 od 26 050 účastníků, loni touto dobou to bylo 16 387 sčítání,“ komentuje průběžný stav koordinátor Ptačí hodinky Filip Tuháček. Dodává, že počet pozorovaných ptáků k 18. hodině byl 627 tisíc. Dnes, tedy v pondělí 12. ledna v půl osmé ráno byl počet účastníků 30 553 a počet sčítání 21 912.

Foto: Ludmila Korešová
Loni se celkový počet sčítání vyšplhal na rekordních 25 158 od 36 037 lidí. „Nejvíce lidí se Ptačí hodinky dlouhodobě účastní v neděli, tedy poslední sčítací den. I letos to tak bylo. Důvodem je možná i to, že právě v neděli bylo v části Česka slunečno po několika zatažených dnech s hustým sněžením, takže nastaly vhodné podmínky pro pozorování ptáků. Nicméně i nulový počet ptáků na krmítku je pro Ptačí hodinku důležitý výsledek a dozvíme se tak, kde ptáci chybí,“ sděluje Tuháček.
Průběžné výsledky zde: ptacihodinka.cz/vysledky-tabulka/
Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců od každého druhu. I když ke sčítání nebylo nutné ani vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z jejich okolí. „Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě mezi nejčastěji pozorovanými druhy sýkora koňadra, kterou následují sýkora modřinka a kos černý,“ říká Tuháček.

Stehlík obecný. Foto: František Vaňásek
Sčítání probíhalo od 9. do 11. ledna, lidé mají čas na poslání výsledků do 18. ledna. Ornitologové během víkendu také vyzývali účastníky k zaslání fotografií ze sčítání. Sešlo se jich několik stovek a ke zhlédnutí jsou na Flickru ČSO. Lidé mohou i nadále nahrávat fotografie.
Pomocí dlouhodobého projektu ČSO ve spolupráci s veřejností zjistí, které druhy ptáků zimují v Česku v blízkosti lidí a jak se to v průběhu času mění. Ornitologové mohou získaná data porovnávat nejen meziročně, ale i mezistátně. Svou Ptačí hodinku ve stejný termín organizují ornitologické společnosti v Bavorsku, Švýcarsku a na Slovensku. Přechozí víkend sčítali lidé v Rakousku a následující víkend budou sčítat v Polsku a Srbsku.

Sýkora modřinka. Foto: Alena Budějská
Ptačí hodinka je sice už za námi, ale krmítko bychom měli i nadále sledovat a pečovat o něj. „Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme. Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout. Zároveň je potřeba pozorování ohlásit na birdlife.cz/choroby-formular, kde jsou i další informace. Je nutné také informovat sousedy, kteří mají krmítka,“ sděluje Dita Hořáková z ČSO.

Sýkora koňadra. Foto: Petr Švancara
Ptačí hodinka je pouze jedním z programu občanské vědy ČSO, do kterých se může veřejnost zapojit. Další programy jsou na https://www.birdlife.cz/obcanska-veda/.


