Koruna hráze je sice pochozí, ale pro veřejnost běžně nedostupná. Okolí přehrady je oploceno. Foto: jip
Zajímavosti

Chomutovsko – Po více než třech letech stavebních prací je dokončena rozsáhlá rekonstrukce vodního díla Jezeří v Krušných horách. Obnova, která si vyžádala přes 83 milionů korun, byla nutná nejen z hlediska bezpečnosti, ale i kvůli zachování technické hodnoty této stavby. První přípravné práce, včetně geologických průzkumů, začaly už v roce 2014.

Stav vodního díla už neumožňoval jeho udržení běžnými drobnými opravami, proto bylo nutné přistoupit k zásadní rekonstrukci.

Součástí obnovy byla například kompletní demolice a výstavba ikonické věžičky ve vodě. „Postavili jsme ji úplně znovu a ukotvili přímo do skalního podloží,“ říká Jan Svejkovský, ředitel Povodí Ohře. Opravy se dotkly také vodního těsnění a koruny hráze, která má novou pochozí vrstvu, i když zůstává veřejnosti nepřístupná.

Při rekonstrukci se opravilo i veškeré spárování a hráz získala svůj původní vzhled. Foto: jip

„Veškeré spáry na vzdušné straně jsme vybourali až do hloubky 25 centimetrů a znovu vyspravili, aby celá kamenná konstrukce fungovala jako zdravý, funkční celek,“ dodává.

Rekonstruován byl také bezpečnostní přeliv, jeho kaskáda, uzávěry, výpustná zařízení i sedimentační nádrže. Práce trvaly tři a půl stavební sezóny, tedy od roku 2022 do roku 2025.

Arzen i obojživelníci

Jedním z klíčových úkolů bylo odtěžení sedimentů, které obsahovaly vysoký obsah arzenu. „V Krušných horách je arzen běžnou součástí přírodního prostředí. V sedimentech se ale jeho koncentrace za roky výrazně navýšila,“ upozorňuje technický ředitel Povodí Ohře Martin Cidlinský. „Sediment jsme uložili na pozemky, které už byly přirozeně zatížené více než samotný materiál z přehrady – tím jsme je spíše vylepšili než znehodnotili,“ dodává.

Při slavnostním předání stavby nechyběly ani fotky dokumentující původní stav a průběh stavby. Foto: jip

Rekonstrukce nezapomněla ani na ochranu živočichů. „Protože jsme přehradu úplně vypustili, vybudovali jsme náhradní tůňku. Slouží jako nový biotop pro obojživelníky, kteří byli zvyklí se rozmnožovat v nádrži,“ říká Cidlinský.

Přehrada Jezeří bude i nadále sloužit jako záložní zdroj pitné vody. „V současnosti žádný odběr neprobíhá, ale stará úpravna vody zůstává zachována. Pokud bude potřeba, může být opět uvedena do provozu,“ vysvětluje Švejkovský. Zároveň slouží jako ochrana proti velké vodě. „Vždycky plnila tuto funkci,“ říká Švejkovský. „Každá nádrž, i rybník, může při povodních pomoci. V roce 2002 jsme to pocítili velmi výrazně.“

Nedaleko od přehrady a kousek od Žeberské lípy je tato původní úpravna vody. Foto: jip

Aktuálně je nádrž stále prázdná a připravena k napuštění, avšak bude záležet na počasí. „Musíme počkat na příznivé přítoky, třeba až pořádně zaprší. Chceme, aby se spodní část nádrže naplnila rychle, aby voda nezačala v teplém počasí zahnívat,“ vysvětluje.

Aktuálně je přítok odkláněn přes přepad. Povodí Ohře chce zaplnit přehradu, až bude více vody, tedy např. po delších deštích. Foto: jip

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru