Ústecký kraj – Severočeské vodovody a kanalizace nabádají majitele nemovitostí, aby zkontrolovali, zda mají vodovodní přípojky a vodoměry řádně chráněny před mrazem. Za jejich ochranu si totiž odpovídá každý sám. Náklady na výměnu zničeného vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat i na několik tisíc korun.

Ilustrační foto

Zkušenosti uplynulých let ukazují, že nejčastěji zamrzají vodoměry v neobydlených či rekreačních objektech. Největším nepřítelem vodoměrů a potrubních systémů jsou nejen silný mráz, ale i náhlé změny počasí. Větší výskyt poruch vodohospodáři každý rok zaznamenávají zejména v době, kdy mrazy náhle povolí.

Jak chránit vodoměr?

Pokud máte vodoměr umístěn venku, v šachtě, přesvědčte se, že je dobře uzavřena. Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že mají uhodit silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen – obalen tepelnou izolací. Důležitý je i materiál, který majitel k ochraně použije. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou.

Chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu. V případě, že je vodoměr vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem, stejně tak zateplit i okolí potrubí. Na chodbu obytného domu či do sklepa, kde je vodoměr umístěn, by se neměl dostat chladný vzduch. Škody může napáchat i zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénko.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru