Teplice – Jak se nám žije v Ústeckém kraji? Nevalně. Podle unikátní studie MasterCard česká centra rozvoje, kterou zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze, je na tom náš region v porovnání se zbytkem republiky zcela nejhůře. Experti zaměřili na celkovou socioekonomickou úroveň krajů, kterou dávali do souvislosti s vývojem veřejných financí a s analýzou místních poplatků v krajských městech.

Ústecký kraj se už od první poloviny 90. let minulého století potýká se strukturálními problémy. V kraji je významný podíl těžebního a chemického průmyslu. V důsledku ekonomického poklesu v těchto odvětvích se v kraji projevily významné problémy na trhu práce, zejména vysoká nezaměstnanost, vysoký podíl dlouhodobě nezaměstnaných. I přes tyto strukturální problémy byla v tomto kraji v roce 2012 šestá nejvyšší hodnota průměrné mzdy.


Ústecký kraj dlouhodobě vykazuje nepříznivé hodnoty v socioekonomické oblasti (nezaměstnanost, příjmy obyvatel apod.). Ke zlepšení situace však přispívají nové průmyslové zóny a projekty cestovního ruchu, které v posledních letech byly v kraji realizovány. Stranou nezůstávají ani projekty na zlepšení životního prostředí.


Stát u nás zanedbal politiku zaměstnanosti

Ve finálním žebříčku se v obou sledovaných obdobích (na počátku vzniku krajů v roce 2001 a v současnosti) umístil Ústecký kraj na posledním místě. V některých ukazatelích však svou pozici zlepšil. V podílu vysokoškoláků Ústecký kraj předstihl Karlovarský. V počtu uchazečů na jedno volné pracovní místa se posunul před Vysočinu. V délce života mužů zase předstihl Moravskoslezský kraj. „Ačkoliv se kraj umístil na posledním místě, nedá se říci, že by v kraji chyběly rozvojové projekty. V kraji se nachází hned dvě strategické průmyslové zóny (Žatec a Most). V kraji jsou realizovány nové projekty na podporu cestovního ruchu. Slibně se rozvíjí Universita Jana Evangelisty Purkyně. O nových aktivitách ve stavebnictví svědčí posun kraje dle počtu vydaných stavebních povolení ze 14. na 11. pozici," uvedl Milan Damborskýzástupce ředitele Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické, vedoucí zpracovatelského týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.

„Ústecký kraj patří mezi strukturálně postižené regiony a s tím souvisí řada problémů, které řešíme. Domnívám se, že stát poněkud zanedbal politiku zaměstnanosti, vytváření podmínek pro konkurenceschopnost našich firem, koncepci sociálního bydlení a další. Vznikají pak situace, které nepřispívají k příznivému hodnocení kraje. Věřím ale, že Ústecký kraj má potenciál k tomu, aby se zlepšoval a byl příjemným místem pro život," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Vývoj veřejných financí

Největší zadlužení na jednoho obyvatele mezi kraji vykazoval v roce 2012 Karlovarský kraj, téměř 7 tisíc korun na osobu (není zařazena Praha). Dluh Olomouckého kraje přesahuje 6 tisíc Kč na 1 obyvatele. Z dalších krajů vykazuje dluh vyšší než 3 tisíce Kč pouze Pardubický kraj s 3 902 Kč a Ústecký s 3 242 Kč na osobu, s výrazným odstupem následují kraje Pardubický a Středočeský. Naopak nulový dluh vykazuje kraj Plzeňský, druhý nejméně zadlužený v přepočtu na obyvatele je kraj Jihočeský. V posledních třech letech má zadlužení vzestupný trend v Karlovarském, Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Trend sestupný zaznamenal pouze Plzeňský a Pardubický kraj. Zadlužení kraje je ovlivněno celoevropským ekonomickým poklesem, který ovlivňuje příjmovou stranu rozpočtu krajů, a také systém čerpání fondů EU, které předpokládají předfinancování projektů.


Více informací o projektu najdete na www.centrarozvoje.cz

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru