Duchcov - U památníku v centru Duchcova si v sobotu 4. února lidé připomněli 86. výročí události, která se stala 4. února 1931 u duchcovského viaduktu. Pietního aktu se kromě hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka zúčastnili i krajští zastupitelé Jitka Sachetová, Jaroslav Horák, Pavel Vodseďálek či Gabriela Hubáčková, poslankyně Parlamentu ČR.

0602pietniakt

Uctít památku přišlo mnoho lidí v čele s Oldřichem Bubeníčkem. Zdroj: www.kr-ustecky.cz

Všichni zúčastnění (mmj. i starosta Duchcova Zdeněk Šimbera, radní kraje Radek Belej či poslankyně Hana Aulická Jírovcová) začali po úvodním slovu místostarosty Duchcova Stanislava Strohmeiera klást k pomníku věnce a květiny na počest zastřelených dělníků. Ti se spolu s dalšími vydali v onom roce 1931 na demonstrativní pochod z Ledvic do Duchcova. Po celou dobu byl kordon sledován dvanácti četníky. Krátce před třetí hodinou odpoledne došlo celé shromáždění k železničnímu viaduktu na jižním okraji Duchcova. V úzkém prostoru silničního podjezdu čekala na procesí četnická uzávěra, která měla za úkol nevpustit demonstranty do města.

V nastalé vypjaté situaci došlo k potyčce mezi předními řadami demonstrantů a četníky, kteří začali pálit do demonstrantů. Na zem padlo nejspíše devět dělníků, z nichž tři na místě zemřeli. Jednalo se o Josefa Kadlece (30 let), Josefa Studničku (27 let) a Aloise Lamače (32 let). Těžce zraněný devatenáctiletý Antonín Zeithammer zemřel téhož dne v nemocnici. Všichni čtyři mrtví byli nezaměstnaní.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru