Ústí nad Labem – Lékaři perinatologického centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem uspořádali setkání nedonošených dětí a jejich rodičů. Uskutečnilo se v sobotu 28. listopadu v ústeckém rodinném centru Domeček.
Ústecké novorozenecké oddělení je jedním z 12 perinatologických center v České republice, které poskytuje péči všem novorozencům narozeným od 24. týdne těhotenství. „Vzhledem k tomu, že tyto děti potřebují vysoce specializovanou péči a narození takového miminka výrazně ovlivní život celé rodiny, rozhodli jsme se pořádat setkávání našich bývalých pacientů. Je to velmi dobrá zpětná vazba pro nás zdravotníky, kdy po čase opět vidíme, jak naši malí pacienti rostou a vyvíjejí. Má to velký význam i pro rodiče, kteří jsou leckdy z velké dálky a zde mají možnost se potkat s rodiči, řešícími stejné nebo obdobné problémy, které rodiče donošených dětí neznají," řekl MUDr. Ing. Martin Pánek, lékař novorozeneckého oddělení.
Přínos v celé akci vidí i rodiče. „Před patnácti lety, když se mi narodila dcera Nikola, tak taková setkání nebyla. Po narození nedonošence je to pro rodiče hodně těžké. Nejenže takové akce děti spojují, ale jejich rodiče si mohou vzájemně vyměňovat své zkušenosti a informace," pochvalovala si Petra Přenosilová, matka patnáctileté Nikoly.
Ze setkávání „minidětí" chtějí lékaři z Ústí udělat tradici. Každoročně je na Novorozeneckém oddělení Masarykově nemocnice hospitalizováno kolem 2 000 novorozenců. Z toho zhruba 150 dětí musí být na jednotce intenzivní nebo intermediární péče. Tím nejčastějším důvodem pro intenzivní péči je jejich předčasný příchod na svět, který s sebou může nést různé komplikace.