Teplice – Potenciálně nebezpečná situace vznikla v úterý před 19. hodinou na železničním přejezdu v teplické Hřbitovní ulici. Ve chvíli, kdy tudy projížděl osobní vlak, byly závory stále nahoře.
Naštěstí byla funkční světelná signalizace. O nestandardní situaci pravděpodobně věděl i strojvedoucí, neboť vlak k přejezdu přijel velmi malou rychlostí, navíc houkal. Až ve chvíli, kdy byla část soupravy za přejezdem, se závory spustily dolů.
Otázka bezpečnosti silniční i kolejové dopravy na přejezdu přichází po tragické srážce nákladního automobilu a pendolina na stejně zabezpečeném přejezdu, při které zahynuli tři lidé. Před třemi měsíci řidič kamionu nerespektoval u Studénky červená výstražná světla a na přejezd vjel. Když se spustily závory, zůstal stát mezi nimi. Poté do něj ve vysoké rychlosti narazil vlak. Stejná situace se málem opakovala v minulých dnech. Řidič ale tentokrát spuštěné závory prorazil. Rychlík jej jen těsně minul.
Světla a závory jsou nejbezpečnějším křížením vlaků a aut
Drážní inspekce dlouhodobě prosazuje, aby maximum železničních přejezdů bylo zabezpečeno právě světelnou signalizací, která je doplněna závorovými břevny, jež považuje za nejbezpečnější zabezpečení křížení dráhy s pozemní komunikací. „Vyšším stupněm je jen zrušení železničního přejezdu a jeho nahrazení podjezdem nebo nadjezdem. V takovém případě je vznik mimořádné události téměř eliminován," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
V roce 2014 se na železničních přejezdech událo stejně jako v roce 2013 celkem 180 střetnutí. Oproti roku 2013 však výrazně stoupl počet usmrcených osob při těchto mimořádných událostech, a to z 23 v roce 2013 na 43 v roce 2014. Zatímco v roce 2013 průměrně umírali lidé na železničních přejezdech při každé 8. nehodě, tak v roce 2014 zemřel člověk již při každém 4. střetnutí.