Ústecký kraj – Vyrážíte o Dušičkách na hřbitov autem? Dejte pozor, abyste nebourali. Nejčastější příčinou dopravních nehod o Dušičkách je střet vozidel. V těsném závěsu jsou škody, které vznikají při parkovaní na přeplněných hřbitovních parkovištích. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali, která porovnala „dušičkové" víkendy loňského a předloňského roku a zjistila, že počet karambolů a škody rostou.
„Vloni nahlásili naši klienti na 863 dušičkových karambolů za 31 milionů korun. O rok dříve to bylo 817 nehod za 23 milionů korun," upřesňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.
Tragické byly Dušičky loňského roku z pohledu policejních statistik. O „dušičkovém" víkendu včetně pátku došlo k 594 dopravním nehodám, při kterých zahynulo osm osob.
Pozor na vandaly a zloděje
V době Dušiček jsou většinou parkoviště v okolí hřbitovů zcela plná a řidiči hledají místo i ve vzdálenějších postranních uličkách. Této situace využívají zloději, kteří mají v tyto dny žně. Pozor bychom si měli dát i na vandaly. "Během loňských Dušiček způsobili našim klientům škody za jeden a půl milionu korun. O rok dříve překročily škody miliony dva," doplňuje Jiří Cívka.
Jak se bouralo v okresech
Podíváme-li se na „dušičkové" nehody z pohledu výše škody v jednotlivých okresech, pak drží loňský smutný primát okres Karviná, kde škody dosáhly téměř 5 milionů korun. Druhá příčka patří Benešovu s nehodami za takřka 3 miliony. Třetí loni skončily Louny se škodou ve výši 2 miliony korun. Na druhé straně tabulky okresů, kde se o Dušičkách téměř nebourá, jsou Cheb, Jeseník, Rokycany a Rakovník.